تفنگ ماساژ چیست؟

تفنگ ماساژ چیست؟

تفنگ ماساژ یا ماساژگان چیست؟

فرقی نمیکند یک ورزشکار هستید که به ریکاوری بعد از تمرین نیاز دارید یا اینکه به دلیل مشغله کاری یا بالارفتن سن دچار کمردرد و دردهای عضلانی شده‌اید وقت آن رسیده است که روی سلامتی خود سرمایه گذاری کنید. کارشناسان استفاده از تفنگ‌های ماساژ یا ماساژگان را برای تسکین درد عضلانی بسیار توصیه کرده‌اند. اما مهم است که چه تفنگ ماساژی میخرید و از آن چگونه استفاده میکنید. برای اینکه بیشتر با این مدل از ماساژورها آشنا شوید با کارنو همراه باشید.

تفنگ‌های ماساژ دستگاه‌های الکترونیکی هستند که اغلب توسط ماساژدرمانگران برای تسکین درد و بهبود گردش خون استفاده می‌شود. آنها این کار را با تولید ارتعاشاتی انجام می‌دهند که با کمک سر تفنگ ماساژ روی پوست اعمال می‌شود. 

تفنگ ماساژ، که بیشتر آن را ماساژور کوبه‌ای می‌نامند، یک ابزار دستی است که عضلات را با ایجاد انفجارهای کوچک فشار در پالس‌های متمرکز، تقویت می‌کند. تفنگ ماساژ به شل شدن ماهیچه‌های سفت یا نقاط ماشه‌ای (نقاط تحریک‌پذیر بیش از حد واقع در یک نوار تنگ ماهیچه‌ای) کمک می‌کند و همچنین جریان خون را در ناحیه آسیب‌دیده افزایش می‌دهد. می‌توان آن را در مناطقی از بدن با توده عضلانی قابل توجه مانند گردن، پشت، شانه‌ها و پاها استفاده کرد. جراحان ارتوپدی و ستون فقرات عقیده دارند تفنگ‌های ماساژ می‌توانند باعث تحریک موضعی شوند تا جریان خون و مواد مغذی مرتبط را به آن نواحی هدایت کند.

همچنین ارتعاشات با سرعت بالای یک تفنگ ماساژ رشته‌های عصبی را تحریک می‌کند که به نوبه خود پاسخ‌های درد موضعی را کاهش می‌دهد. ارتعاشات فشار نوسانی می‌تواند تنش را در فیبرهای ماهیچه‌ها آزاد کند و منجر به شل شدن عضله و کاهش درد شود.

فواید تفنگ ماساژ

بیایید با هم فواید این تفنگ‌های ماساژ بی‌نظیر را بررسی کنیم :

 1.    تسکیناسترس
  تفنگ‌های ماساژ می‌توانند به ترشح دوپامین و سروتونین بدن کمک کنند. این دو ماده شیمیایی مسئول شادی و آرامش عمومی بدن هستند. اما باید نقاط مناسب برای ضربه زدن را بشناسید.
 2.    بهبودخواب
  محرومیت از خواب به ویژه امروزه یک تهدید واقعی است.خواب برای تمرکز، هوشیاری، میل جنسی، سلامت قلب و عروق و عملکرد شناختی مهم است. ماساژ دادن بدن به طور منظم باعث ترشح سروتونین می‌شود که شما را آرام نگه می‌دارد. بدن همچنین ملاتونین ترشح می‌کند، ماده شیمیایی که مسئول خواب نگه داشتن شما در مواقع ضروری است.
 3.    افزایش‌تمرکز
  از آنجا که ماساژ درمانی ضربه‌ای ممکن است گردش خون را بهبود بخشد و استرس را کاهش دهد، مغز شما به احتمال زیاد سطح بهینه اکسیژن و هوشیاری خود را حفظ می‌کند. اکسیژن و هوشیاری مطلوب معمولاً به حفظ حس بهینه تمرکز کمک می‌کند.
 4.    آزادسازی اسید لاتیک

به معنای واقعی کلمه هر ورزشکار می‌داند که وقتی در حال تمرین است و ناگهان احساس می‌کند دچار تهوع و گرفتگی می‌شود، چقدر عذاب‌آور است. این اتفاق زمانی می‌افتد که اکسیژن کافی در عضلات بدن وجود نداشته باشد. در نتیجه، تجمع اسید لاکتیک سریع‌تر از آن چیزی است که بدن بتواند آن را بسوزاند. یک تفنگ ماساژ می‌تواند به دفع اسید لاکتیک اضافی در سیستم گردش خون کمک کند و شما را دوباره به حرکت درآورد.

 1.      پیشگیری از آسیب

از تفنگ های ماساژ می توان برای تسریع گرم کردن و ریکاوری استفاده کرد.می‌توان قبل از تمرین برای بیدار کردن عضلات استفاده کرد. با ماساژ درمانی با تفنگ ماساژ عضلات شما قبل از شروع ورزش، اکسیژن کافی دریافت کرده و فعال می‌شوند. ماساژ همچنین می‌تواند به افزایش دمای عضلات شما کمک کند که باعث افزایش انعطاف‌پذیری می‌شود.

 

 

نحوه استفاده صحیح از تفنگ ماساژور

 

اگر قبل از استفاده از تفنگ ماساژ با پزشک خود صحبت نکنید، ممکن است باعث آسیب شود. همچنین این نکات را در نظر داشته باشید:

 1.      سعی کنید قبل از استفاده از تفنگ ماساژ بدن خود را کاملا آرام کنید.دلیلی وجود دارد که وقتی به اتاق ماساژ می‌روید و توسط یک ماساژور ماساژ می‌گیرید، آنها این کار را در یک محیط آرام انجام می‌دهند. زمانی که عضله شل باشد، بدن شما نتایج بهتری از ماساژ خواهد دید.
 2.      از یک سرعت آهسته و ثابت استفاده کنید. به خصوص هنگامی که برای اولین بار از این محصول استفاده می‌کنید، عضله مورد نظر را به طور موثرتری درمان می‌کند.
 3.      فقط ناحیه دردناک را هدف قرار ندهید. همچنین روی عضلات اطراف این ناحیه کار کنید. بدن با درخواست از ماهیچه‌های اطراف برای عمل در زمانی که عضله دیگری تحت استرس است، جبران می‌کند. درمان کل ناحیه آسیب دیده می‌تواند روند بهبودی را بهبود بخشد.

 

بهترین تفنگ ماساژ برای تسکین عضله، به گفته متخصصان

در اینجا برخی از بهترین تفنگ‌های ماساژ را بررسی می‌کنیم :

ماساژور هوشمند شیائومی مدل TL2001 _ Tech Love Relieve

ماساژور تفنگی شیائومی Xiaomi Massage Gun MJJMQ03-ZJ

ماساژور تفنگی شیائومی مدل FUN SNAP COOPER

ماساژور تفنگی شیائومی مدل TL-FMM-02

ماساژور تفنگی شیائومی  Youpin-FG502

 

ویژگی‌های تفنگ ماساژ را در نظر بگیرید

 

به گفته کارشناسانی که ما با آنها مشورت کردیم، برخی از ویژگی های قابل توجهی وجود دارد که خریداران ممکن است هنگام بررسی مدل های مختلف تفنگ ماساژ با آنها مواجه شوند.

 •          سر و صدا : برخی از مدلها بسیار پر سر و صدا هستند و استفاده از آنها را در نزدیکی سر یا گردن ناخوشایند است. کارنو به شما توصیه می‌کند که نظرات محصول را بخوانید و یا اینکه از فروشگاه راجع‌به محصول توضیح بیشتری بخواهید.
 •          قدرت : برخی از تفنگ‌های ماساژ سطوح مختلفی از سرعت را ارائه می‌دهند که در ضربات کوبه‌ای در دقیقه یا PPM اندازه گیری می‌شود. سرعت بالاتر اثر بی‌حسی سطحی‌تری ایجاد می‌کند و مدل‌های با قدرت بالاتر به عمق فیبرهای عضلانی می‌رسند.
 •          وزن : تفنگ ماساژ برای استفاده با یک دست در نظر گرفته شده است به همین دلیل وزن آن بسیار اهمیت دارد. اگر تفنگ خیلی سنگین باشد، دست یا بازوی شما ممکن است قبل از اتمام ماساژ خسته شود.
 •          قابل حمل بودن : در کنار وزن، اگر می‌خواهید تفنگ ماساژ خود را در کیف بدنسازی نگه دارید یا هنگام مسافرت آن را همراه خود ببرید، باید سایز را نیز در نظر بگیرید.
 •          سهولت استفاده : نه تنها باید به وزن تفنگ ماساژ توجه کنید بلکه باید در نظر بگیرید که هنگام استفاده برای قسمتهای مختلف بدن چرخش دستگاه و تناسب با زاویه بدن چقدر آسان است.
 •          اپلیکیشن هوشمند : برخی از تفنگ‌های ماساژ دارای اتصال بلوتوث هستند و با برنامه‌های خود کار می‌کنند تا بتوانید سرعت را کنترل کنید، تنظیمات را شخصی‌سازی کنید یا برنامه‌های مختلف را بر اساس فعالیت‌ها یا زمینه‌های مورد علاقه انتخاب کنید.
 •          تعداد سری‌های دستگاه : تفنگ ماساژ می‌تواند فقط یک سَری و یا تعدادی سری قابل تعویض داشته باشد. هرچه تعداد آنها بیشتر و پزشکی‌تر باشد انعطاف پذیری بیشتری برای کار برروی عضلات به شما می‌دهد. برای مثال یک سر گرد بزرگ را می‌توان روی گروه‌های عضلانی بزرگ‌تر استفاده کرد، در حالی که سر صاف را می‌توان برای گروه‌های عضلانی کوچک و متراکم مانند تیغه‌های شانه استفاده کرد.

 

نتیجه

همانطور که می‌بینید، تعداد مزایای تفنگ ماساژ بسیار بیشتر از نگرانی‌ها درمورد آن است. بهترین مزیت این دستگاه این است که گاهی اوقات وقت کافی برای مراجعه به ماساژور را ندارید، در این صورت، شاهد معجزه این دستگاه خواهید بود. همچنین از یک تفنگ ماساژ می‌توان به راحتی در خانه استفاده کرد تا به عضلات شما کمک کند پس از یک تمرین ورزشی طاقت‌فرسا یا یک روز طولانی روی پاهایتان ریکاوری کنند. کاری که تفنگ ماساژ انجام می‌دهد ترکیب ضربه و حرکت است که به عنوان ارتعاش درمانی شناخته می‌شود تا به شل‌شدن عضلات سفت و دردناک مانند ماساژ کمک کند و همچنین جریان خون را برای کمک به افزایش ریکاوری تحریک کند. کارنو نمایندگی محصولات شیائومی  اینجاست تا به شما کمک کند بهترین خرید را داشته باشید.

نظرات بازدیدکنندگان