اکسس پوینت بی سیم چیست؟

اکسس پوینت بی سیم چیست؟

اکسس پوینت بی سیم (Wireless access point) چیست؟

یکی از تجهیزات شبکه که یک نقطه دسترسی نیز به حساب می‌آید، روتر است، دستگاهی که زمانی که یک دستگاه به آن متصل است، داده‌ها را دریافت و ارسال می‌کند. برای استفاده از روترها شما به یک اتصال سیمی نیاز داشتید. یک شبکه سیمی وقتی در ابعاد بزرگی مثل یک شرکت یا مدرسه و ادارات پیاده سازی شود دردسر زیادی دارد. تصور کنید که تعداد زیادی دستگاه با سیم‌های بسیاری به یک نقطه دسترسی متصل شده‌اند! سیم‌ها فضای زیادی در سقف‌ها، روی دیوار و یا زمین اشغال میکردند. ورود نقطه دسترسی بی سیم یا wap‌ها این مشکلات را به کلی حل کرد.

WAP نوعی نقطه دسترسی است که دستگاه ها را قادر می سازد تا بدون استفاده از کابل های متعدد به شبکه متصل شوند. نقطه دسترسی بیسیم یا اکسس پوینت بیسیم یکی از تجهیزات شبکه است که به دستگاه‌های دیگر این امکان را می‌دهد که به صورت بیسیم متصل شوند. نقاط دسترسی بیسیم برای گسترش پوشش بی‌سیم یک شبکه موجود و افزایش تعداد کاربرانی که می‌توانند به آن متصل شوند استفاده می‌شود.با توجه به نیازِ دستگاه‌های مدرن مانند لپ تاپ و تلفن همراه، امروزه بسیاری از مکان‌ها دارای نقاط دسترسی برای اتصال همه دستگاه‌ها به اینترنت هستند. همچنین اکسس پوینتها این امکان را دارند که بتوانید از گسترش دهنده‌های WAP یا مش برای افزایش دامنه سیگنال و قدرت شبکه بی سیم خود برای ارائه پوشش بیسیم کامل و خلاص شدن از شر نقاط مرده به خصوص در فضاهای اداری یا ساختمان بزرگتر استفاده کنید.

اکسس پوینت چگونه کار می‌کند؟

اکسس پوینت از طریق کابل اترنت به یک روتر، سوئیچ یا هاب متصل می‌شود و سپس یک سیگنال بی‌سیم به منطقه اطراف منتشر می‌کند. آنها به دستگاه‌های دارای قابلیت بی سیم اجازه می‌دهند از طریق یک استاندارد بی سیم، از جمله Wi-Fi و بلوتوث، به WLAN متصل شوند. خود WAP دارای فرستنده‌های رادیویی و آنتن‌هایی است که در آنها تعبیه شده است که اتصال بین خود دستگاه‌ها و شبکه محلی را که می‌خواهند به آن متصل شوند تسهیل می‌کند.

WAP را می‌توان به‌عنوان یک هات اسپات نیز نامید، اما نباید آن را با عملکرد هات اسپات یکی دانست.

نقاط دسترسی بی سیم برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

  • امروزه فضاهای کارِ ترکیبی گسترش زیادی داشته است. این فضاها ایجاد شده اند تا تعداد زیادی از افراد بتوانند در کنار هم کار کنند. همه این افراد به اینترنت و wifi نیاز دارند. یک اکسس پوینت بی سیم این امکان را فراهم می‌کند تا افراد زیادی بتوانند به اینترنت متصل شوند و برد زیادی دارد که سراسر فضا را پوشش می دهد.
  • رستوران‌ها و فضاهای عمومی می‌توانند ازWAP ​​برای گسترش سیگنال بی‌سیم خود و ایجاد دسترسی به مهمانان بیشتر استفاده کنند. مکان‌هایی مانند مراکز خرید در فضای باز می‌توانند AP‌ها را به‌عنوان امکانات رفاهی برای جذب افراد بیشتری به آنجا اضافه کنند. همچنین برای حیاط ساختمان‌های اداری و مکان‌هایی مانند استخرهای اجتماعی نیز قابل استفاده هستند.
  • اگر خانه نسبتا بزرگی دارید و دوست دارید در تمام نقاط خانه بدون قطعی اینترنت داشته باشید اکسس پوینتهای بیسیم بهترین گزینه برای شما هستند.
  • ساختمان های آپارتمانی و شرکت های چند طبقه می توانند AP ها را به عنوان بخشی از امکانات دسترسی به اینترنت برای ارائه رایگان به ساکنان و بازدیدکنندگان یا به عنوان بخشی از هزینه ها یا اجاره آنها اجرا کنند.

 

مزایای استفاده از اکسس پوینت

· برد زیاد

نصب یک اکسس پوینت بی سیم یک راه عالی برای غلبه بر نقاط مرده است زیرا می‌توانند سیگنال Wi-Fi را به مناطقی که قبلاً غیرقابل دسترسی بودند گسترش دهند.APها می‌توانند تا 300 متر فضا را پوشش دهند، بنابراین از داشتن نقاط کور سنتی پوشش Wi-Fi مانند زیرزمین‌ها و نزدیک آسانسورها، جایی که پوشش اینترنت معمولاً کاهش می‌یابد، رنج نمیبرید.

 

· سرعت بالای Wi-Fi

حتی اگر نقاط مرده در خانه خود نداشته باشید، ممکن است در برخی اتاق‌ها سیگنال Wi-Fi ضعیفی دریافت کنید.

یک سیگنال Wi-Fi ضعیف می‌تواند منجر به سرعت دانلود و آپلود ضعیف شود. اگر از سیگنال وای فای ضعیف در برخی از اتاق‌های خانه خود رنج می‌برید، پیشنهاد میکنیم یک اکسس پوینت یا نقطه دسترسی را امتحان کنید.

 

· قابلیت نصب در هر مکان

بر خلاف توسعه‌دهنده‌های وای فای، یک نقطه دسترسی بی‌سیم را می‌توان در هر نقطه از خانه، حتی در عمیق‌ترین و تاریک‌ترین گوشه‌های محیط که سیگنال Wi-Fi وجود ندارد، قرار داد.

· ویژگیهای اضافی

نقاط دسترسی بی‌سیم می‌توانند ویژگی‌های دیگری را ارائه دهند که اگر به سیگنال Wi-Fi منتشر شده از روتر تکیه کنید، ممکن است آن‌ها را دریافت نکنید.

این ویژگی‌ها شامل مدیریت کاربران و دستگاه‌های متصل به شبکه Wi-Fi شما نیز می‌شود. همچنان اقدامات امنیتی مفیدی هستند که می‌توانند دسترسی مهمان شما به LAN را بدون به خطر انداختن امنیت شبکه‌تان محدود کنند.

·  مش بندی

برخی از پیشرفته‌ترین نقاط دسترسی بی‌سیم شامل ویژگی‌ای به نام خوشه‌بندی یا مش هستند.

 

 

محدودیت های استفاده از نقاط دسترسی بی سیم

مانند هر فناوری دیگری، نقاط دسترسی بیسیم دارای محدودیت‌هایی هستند، از جمله موارد زیر:

  • قیمت نقاط دسترسی بیسیم بسته به نوع فناوری آن ممکن است کمی گران باشد. با این حال در مقایسه با ویژگی‌هایی که در اختیار شما قرار می‌دهد واقعا ارزشش را دارد.
  •  پیچیدگی فنی در راه اندازی نقاط دسترسی بی‌سیممی‌تواند برای سازمان‌های کوچک و متوسط ​​که فاقد تخصص شبکه داخلی هستند، مشکل ساز باشد. اما این مشکل کاملا قابل حل است و نیاز به یادگیری دارد.

 

انواع اکسس پوینت

اکسس پوینتها به دو دسته داخلی INDOOR و بیرونی OUTDOOR تقسیم میشوند. برای آشنایی بیشتر محتوای "بهترین اکسس پوینتهای اوتدور و ایندور" را از دست ندهید!

 

تفاوت اکسس پوینت با روتر چیست؟


یکی از سوالاتی که اغلب از کارشناسان فنی ما درکارنوپرسیده می شود است این که تفاوت بین اکسس پوینت و روتر چیست. روتر وظیفه اتصال شبکه محلی به اینترنت را بر عهده دارد، در حالی که اکسس پوینت‌ها دسترسی به این شبکه را در مناطقی که پوشش خود روتر به آن نمی‌رسد یا کافی نیست را ممکن می‌سازد. در نهایت، باید به این نکته نیز اشاره کنیم که همه روترها می‌توانند به عنوان نقاط دسترسی عمل کنند، با این حال، همه نقاط دسترسی نمی‌توانند عملکرد یک روتر را ارائه دهند.

تفاوت‌های اصلی بین اکسس پوینت و روتر عبارتند از :

نقطه دسترسی

روتر

این یک دستگاه شبکه است که چندین دستگاه را قادر می سازد تا به یک شبکه LAN بی سیم متصل شوند.

این به عنوان یک فرستنده، گیرنده و تحلیلگر بین شبکه‌های کامپیوتری و داده‌هایی که با آن مرتبط هستند کار می‌کند.

هزینه نگهداری نسبتاً بالاتر است.

هزینه تعمیر و نگهداری نسبتاً کمتر از نقاط دسترسی است.

به طور قابل توجهی کاربران و دستگاه‌های بیشتری را نسبت به روتر پوشش می‌دهد.

فقط مجموعه کوچکی از دستگاه ها را پوشش می دهد.

محدوده انتقال تا 600 متر است.

محدوده انتقال تا 45 متر در داخل ساختمان و 90 متر در فضای باز است.

نمی‌تواند به عنوان روتر عمل کند.

یک روتر می‌تواند به عنوان یک نقطه دسترسی کار کند.

 

تنظیمات رایج نقطه دسترسی

لازم است که اکسس پوینتهای بیسیم امنیت کاملی داشته باشند تا از هجوم و حملات افراد در امان بمانند. برای همین منظور پیکربندی و تنظیمات اکسس پوینتها قابل تغییر هستند. این تنظیمات شامل پروتکل امنیتی، پشتیبانی دستگاه قدیمی و پشتیبانی از شناسه مجموعه خدمات (SSID) است.

پروتکل امنیتی

پروتکل امنیتی نقاط دسترسی بیسیم از WPA2 پشتیبانی می کند این یک استاندارد رایج امنیتی است. این پروتکل نسبت به پروتکلهای قبلی مانند WPA، WEP و EAP پیشرفت زیادی کرده است.

پشتیبانی از دستگاه‌های قدیمی

این دستگاه‌ها همواره باید از تمام دستگاه ها پشتیبانی کنند تا بتوانند کاربران زیادی را تحت پوشش قرار دهند.

پشتیبانی SSID

 

نتیجه

یک نقطه دسترسی بی سیم برای هر شرکت یا مؤسسه ای که دائماً تعداد زیادی از کاربران اینترنت بی سیم را به هم متصل می کند، ضروری است. شبکه WAP در مقایسه با یک روتر بی سیم معمولی مزایای منحصر به فردی را ارائه می دهد. راه اندازی دستگاه های نقطه دسترسی آسان است، محدوده وسیع تری را نسبت به روتر پوشش می دهد، شبکه انعطاف پذیری را ارائه می دهد و کاربران و دستگاه های بیشتری را نسبت به روتر به هم متصل می کند. همچنین، استفاده از Wireless Access Point برای راه‌اندازی یک LAN بی‌سیم می‌تواند اتصال بهتری را فراهم کند و حتی زمانی که قدرت سیگنال انتقال ضعیف است، بافر را حذف کند.

شبکه WAP  برای دسترسی به آن روتر راحت تر است. افزودن کاربران جدید به شبکه در مقایسه با روترها، پیچیدگی کمتری دارد. همچنین، می توانید کاربران مهمان را به  شبکه LAN بی سیم  اضافه کنید و از طریق رمز عبور به آنها دسترسی ایمن بدهید. علاوه بر این، می توانید کاربران را برای محافظت از دارایی ها و منابع شبکه خود تقسیم بندی کنید. هنگامی که برای اتصال به شبکه محلی بی‌سیم ، نقاط دسترسی بی‌سیم را انتخاب  می‌کنید، به زیرساخت فناوری اطلاعات اجازه می‌دهید تا به فناوری‌های نسل بعدی با اینترنت بدون وقفه در یک محدوده انتقال گسترده کمک کند. به طور کلی، می‌توانیم نتیجه بگیریم که نقاط دسترسی بی‌سیم مزایای زیادی دارند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت و قطعاً ارزش سرمایه‌گذاری را دارد. 

نظرات بازدیدکنندگان