تفاوت بین سوئیچ و روتر

تفاوت بین سوئیچ و روتر

سوییچ در مقابل روترتفاوت بین سوئیچ و روتر

هنگام ساخت یک شبکه اداری یا تجاری، دو قطعه ضروری از تجهیزات مورد نیاز شما سوئیچها و روترها هستند.

روترها و سوئیچ‌ها هر دو دستگاه‌های اتصال شبکه هستند و اغلب شبیه به هم به نظر می‌رسند اما کارهای متفاوتی را در یک شبکه انجام می‌دهند.

روتر و سوئیچ هر دو دستگاه اتصال دهنده در شبکه هستند.هدف اصلی روتر اتصال شبکه‌های مختلف به طور همزمان است و در لایه شبکه کار می‌کند، در حالی که هدف اصلی سوئیچ اتصال دستگاه‌های مختلف به طور همزمان است و در لایه پیوند داده کار می‌کند.

 

روتر چیست؟

روتر چندین شبکه را بهم متصل می‌کند و به دستگاه‌ها و کاربران شبکه اجازه دسترسی به اینترنت را می‌دهد. همچنین اتصال اینترنت را از مودم به تمام دستگاه‌های شبکه سیمی یا بی‌سیم مانند رایانه شخصی، لپ تاپ، تلفن همراه، تبلت و غیره توزیع یا هدایت می‌کند.

در نهایت، یک روتر به عنوان یک توزیع کننده کار می‌کند، ترافیک را هدایت می‌کند و کارآمدترین مسیر را برای اطلاعات، در قالب بسته‌های داده، برای سفر در یک شبکه انتخاب می‌کند. روتر کسب و کار شما را به دنیا متصل می‌کند، از اطلاعات در برابر تهدیدات امنیتی محافظت می‌کند و حتی تصمیم می‌گیرد که کدام دستگاه‌ها نسبت به سایرین اولویت دارند.

روتر دو کار کلی در شبکه انجام می‌دهد:

ایجاد و نگهداری شبکه محلی

مدیریت ورود و خروج داده‌ها

 

 

روتر چگونه کار می‌کند؟

  • در داخل یک خانه یا اداره، دستگاه‌های شبکه‌ای مختلفی مانند رایانه شخصی، تبلت، چاپگر و ... داریم، با روتر می‌توان این دستگاه‌ها را به اینترنت متصل کرد و شبکه را تشکیل داد. یک روتر مودم را به دستگاه‌های دیگر متصل می‌کند تا امکان ارتباط بین این دستگاه‌ها و اینترنت را فراهم کند.
  • همانطور که گفتیم روتر وظیفه مسیریابی دارد و تضمین می‌کند که داده‌ها در شبکه به مقصد درست برسند. بهترین و سریع‌ترین مسیر را پیدا می‌کند و سپس بسته‌های داده را از آن مسیر به دستگاه‌های متصل در شبکه می‌فرستد.

دی لینک، سیسکو و تی‌پی لینک از جمله شرکت‌هایی هستند که روتر تولید می‌کنند.

 

سوئیچ چیست؟

سوئیچ یک دستگاه شبکه است که با اتصال دستگاه‌های مختلف شبکه مانند رایانه‌ها، چاپگرها و سرورها در یک شبکه تجاری کوچک، امکان اشتراک گذاری اطلاعات و منابع را فراهم می‌کند.ایجاد یک شبکه کسب و کار کوچک بدون سوئیچ‌هایی برای اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر امکان پذیر نیست.از آنجایی که فرآیند پیوند بخش‌های شبکه را پل زدن نیز می‌نامند، سوئیچ‌ها معمولاً به عنوان دستگاه‌های پل زدن شناخته می‌شوند.

 

سوییچ چگونه کار می‌کند؟

با کمک سوئیچ، دستگاه‌های متصل می‌توانند داده‌ها و اطلاعات را به اشتراک بگذارند و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. همانطور که می‌دانیم، هر دستگاه شبکه حاوی یک آدرس MAC (کنترل دسترسی رسانه) منحصر به فرد است. به سوئیچ شبکه، پل هاب، سوئیچینگ یا پل MAC نیز گفته می‌شود. دستگاه‌های سوئیچ از آدرس‌های MAC برای ارسال داده‌ها به مقصد مناسب استفاده می‌کنند. سیستم عامل در لایه پیوند داده از سوئیچینگ بسته برای دریافت، پردازش و ارسال داده‌ها استفاده می‌کند.

سوئیچ مدیریت داده‌ها را پشتیبانی می‌کند و می‌تواند تصمیم بگیرد که پیام مورد نظر برای کدام رایانه است و پیام را مستقیماً به رایانه مناسب ارسال کند.

 

تفاوت‌های کلیدی بین سوئیچ و روتر

  • وظیفه اصلی سوئیچ اتصال دستگاه‌هایی مانند رایانه، چاپگر و غیره است، در حالی که وظیفه اصلی یک روتر اتصال دو شبکه مختلف است.
  • یک سوئیچ روی لایه پیوند داده (لایه دو) مدل OSI کار می‌کند. از طرف دیگر، یک روتر روی لایه شبکه (لایه سه) مدل OSI کار می‌کند.
  • هدف سوئیچ تعیین آدرس مقصد بسته IP دریافتی و ارسال آن به آدرس مقصد است. از سوی دیگر، هدف اصلی روتر یافتن کوچکترین و بهترین مسیرها برای رسیدن بسته‌ها به مقصد است که با استفاده از جدول مسیریابی تعیین می‌شود.
  • تکنیک‌های سوئیچینگ مختلفی مانند سوئیچینگ مدار، سوئیچینگ بسته و سوئیچینگ پیام وجود دارد که توسط سوئیچ استفاده می‌شود. در مقایسه، یک روتر از دو تکنیک مسیریابی استفاده می‌کند که عبارتند از مسیریابی تطبیقی ​​و مسیریابی غیر تطبیقی.
  • یک سوئیچ آدرس MAC را در جدول جستجو یا جدول CAM ذخیره می‌کند تا آدرس مبدا و مقصد را دریافت کند. در مقابل، روترها آدرس‌های IP را در جدول مسیریابی ذخیره می‌کنند.
  • روترها می‌توانند در هر دو موقعیت شبکه سیمی و بی سیم کار کنند، درحالیکه سوئیچ‌ها به اتصالات شبکه سیمی محدود می‌شوند.
  • در انواع مختلف محیط‌های شبکه (MAN/WAN)، روتر سریع‌تر کار می‌کند در حالی که در یک محیط LAN سوئیچ سریع‌تر از روتر است.

 

نمودار تفاوت بین سوئیچ و روتر

جدول زیر ویژگی‌های کلیدی روتر و سوئیچ و تفاوت آنها را با یکدیگر نشان می‌دهد.

نتیجه

با توجه به بحث بالا، می‌توان نتیجه گرفت که هر دو دستگاه برای راه‌اندازی یک شبکه مهم هستند و هر دو اهمیت خاص خود را در شبکه دارند. روترها برای اتصال شبکه‌های دور مفید هستند. روترها داده‌ها را ذخیره می‌کنند و به شکل بسته بندی تحویل می‌دهند. از سوی دیگر سوئیچ‌ها دستگاه‌های شبکه‌ای هستند که داده‌ها را از چندین پورت ورودی به یک پورت خروجی خاص هدایت می‌کنند. برای نتیجه گیری، روترها چندین شبکه را به هم متصل می‌کنند، در حالی که سوئیچ‌ها چندین دستگاه را در یک شبکه متصل می‌کنند.

نظرات بازدیدکنندگان