مودم، روتر و اکسس پوینت : تفاوت چیست؟

مودم، روتر و اکسس پوینت : تفاوت چیست؟

مودم، روتر و اکسس پوینت : تفاوت چیست؟

مودم چیست؟ روتر چیست؟ آیا اکسس پوینت یا نقطه دسترسی را می‌شناسید؟ اگر تفاوت بین همه دستگاه‌هایی که به شما کمک می‌کنند آنلاین شوید را نمی‌دانید، این راهنما همه آنها را توضیح می‌دهد.

اتصال به اینترنت ساده به نظر می‌رسد. شما به Wi-Fi خود وصل می‌شوید، در شبکه‌های اجتماعی می‌چرخید و شروع به وب‌گردی می‌کنید. شاید از خود بپرسید که دانستن تفاوت این دستگاه‌ها چه چیزی به شما اضافه می‌کند یا اصلا چه نیازی هست که تفاوت آنها را بدانید؟ دقیقا زمانی که مشکلی پیش می‌آید یا زمانی که وقت آن رسیده است که تجهیزات خود را به چیز بهتر و سریع‌تری ارتقا دهید باید بدانید که تمام آن دستگاه‌ها واقعاً چه می‌کنند؟

آیا تفاوت بین مودم و روتر را می‌دانید؟ میدانید که یک اکسس پوینت در مقابل یک سوییچ چه کاری انجام می‌دهد؟

کارنو به سبک تخصصی خود تمام این تفاوت‌ها و نحوه کار هر دستگاه را به شما آموزش می‌دهد پس با ما همراه باشید.

مودم راه ورود به دنیای اینترنت!

شما به اینترنت متصل نمی‌شوید مگر اینکه مودم داشته باشید.

کابل تلفن طراحی نشده که اینترنت بگیرد یک مودم بر سر راه آن قرار می‌گیرد تا بتواند اینترنت دریافت کند. یک خط تلفن از طریق کابل به مودم وصل میشود. مودم اطلاعات دیجیتال را به اطلاعات آنالوگ تبدیل می‌کند تا از طریق کابلها قابل فهم باشد. این فرآیند مدولاسیون و دمودلاسیون نام دارد که دقیقا نام مودم از همینجا می‌آید MO-DEM. زمانیکه شما یک مودم میخرید لازم است از طریق ارائه دهندگان خدمات اینترنتی اینترنت نیز دریافت کنید.

اتصال دستگاه‌های مختلف از طریق روتر به مودم

مودم‌ها فقط یک پورت یا درگاه دارند که به کابل خط تلفن متصل میشود.  دستگاه‌های مختلف باید ابتدا به روتر متصل شوند و سپس روتر به مودم متصل شود. روتر وظیفه هدایت اطلاعات را دارد. یعنی دقیقا می‌داند اطلاعات از کجا می‌آیند و به کجا می‌روند. مودم شما اطلاعاتی را از اینترنت دریافت می‌کند، آن را به روتر می‌فرستد و روتر آن را به کامپیوتری که درخواست کرده است ارسال می کند.

شبکه ایجاد شده توسط روتر شما به عنوان یک شبکه محلی یا LAN شناخته می‌شود و شما را به یک شبکه گسترده تر یا WAN متصل می‌کند.

تفاوت مودم با اکسس پوینت

اکسس پوینت=اتصال بی سیم

در زمان‌های قدیم نیاز به هزاران سیم و کابل داشتید تا یک کامپیوتر را به اینترنت متصل کنید اما خوشبختانه دیگر اینگونه نیست!

اکسس پوینتها یا نقاط دسترسی برای ساختن یک اتصال بیسیم طراحی شده‌اند.

یک  نقطه دسترسی بی سیم  معمولاً از طریق پورت اترنت به روتر شما متصل می‌شود و با دستگاه‌های بدون پورت اترنت از طریق فرکانس‌های بی سیم ارتباط برقرار می‌کند. البته در مورد کاربران خانگی و مشاغل کوچک کمتر پیش می‌آید که از اکسس پوینت استفاده کنند. نقاط دسترسی بیسیم اغلب برای مشاغل بزرگ یا مکانهای پرجمعیت مانند دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و ... استفاده میشود. زیرا از طریق آنها شما می‌توانید یک شبکه مش ایجاد کنید و شبکه خود را گسترش دهید.

اتصال تمامی دستگاه‌ها با سوئیچ

همه روترها با پورت‌های اترنت داخلی عرضه می‌شوند، اما اگر تعداد دستگاه‌های شما از تعداد پورتها بیشتر است باید از سوییچ استفاده کنید.

یک  سوئیچ  می‌تواند پورت‌های اترنت بیشتری را به شبکه شما اضافه کند. شما فقط دستگاه‌های اضافی خود را به سوئیچ وصل کنید و سوئیچ را به روتر خود وصل کنید. توجه داشته باشید که برای استفاده از سوئیچ به روتر نیاز دارید. سوئیچ نمی‌تواند آدرس‌های IP را اختصاص دهد یا شبکه‌ای مانند روتر شما ایجاد کند، بلکه فقط به عنوان یک پلیس ترافیک برای سیگنال‌هایی که از طریق آن ارسال می‌شوند عمل می‌کند.

مودم امروزی: ترکیبی از همه دستگاه‌ها

امروزه در خانه یا محل کارها شما چندین دستگاه جدا نمیبینید بلکه همه در یک دستگاه ترکیب شده‌اند. اکثر مودمها از روترهای بیسیم استفاده می‌کنند که یک روتر با یک نقطه دسترسی ترکیب شده است.

بسیاری از مردم حتی از واحدهای ترکیبی مودم/روتر استفاده می‌کنند که شامل یک مودم، روتر و نقطه دسترسی بی سیم در یک دستگاه است. اینها می‌توانند باعث صرفه جویی در فضا و حذف برخی از سیم‌ها شوند، اما درست مانند شامپو و نرم کننده، برخی افراد دوست دارند این دستگاه‌ها را جدا نگه دارند، زیرا امکان انتخاب‌های بیشتری را فراهم می‌کند.

 

نظرات بازدیدکنندگان