تفاوت بین UTP، STP، FTP و SFTP

تفاوت بین UTP، STP، FTP و SFTP

تفاوت بین UTP، STP، FTP و S/FTP چیست؟

وقتی قصد دارید به شبکه یا اینترنت وصل شوید از دو راه امکان پذیر است.

  1. از طریق وای فای که یک ارتباط بی سیم است.
  2. استفاده از کابل شبکه. که یک ارتباط سیمی است. کابل شبکه تقریبا شبیه سیم تلفن است با این تفاوت که کمی بزرگتر از آن است. کانکتور سر آن نیز rj45 است.

داخل این کابل 8 تا سیم رد شده است که هردوتای آنها به دور هم پیچیده شدند. درواقع 4 جفت سیم بهم پیچیده دارد. دلیل بهم پیچیدگی این سیم‌ها این است که نویز الکترومغناطیسی که به وجود می‌آید خنثی شود.

این کابلها با اینکه از لحاظ ظاهری ممکن است شبیه به هم باشند حداقل از دونظر میتوانند متفاوت باشند:

1. سرعتی که میتوانند ساپورت کنند، دسته بندی‌های متفاوت دارند مثل :

Cat5e:1 Gbps

Cat6:10 Gbps

Cat6a: 10 Gbps

Cat7: 10+ Gbps

2. برحسب اینکه 8 تا سیمی که گفته شد چگونه به انتها وصل شده باشند یک کابل می تواند crossover یا straight through باشد.

انواع مدل‌های کابل شبکه

کابلها مهم‌ترین رسانه‌های انتقال هستند. چند مدل کابل داریم :

  1. کابل هم محور : کابل‌هایی که از سیم مسی استفاده می‌شود.
  2. کابل‌های زوج بهم تابیده utp و stp: چهار یا 8 سیم که جفت به جفت بهم پیچیده شده‌اند. Stp نوع روکش داره یا محافظ دار است. utp یعنی بدون محافظ.
  3. کابل فیبر نوری

 

در این مبحث ما فقط به معرفی کابلهای زوج بهم تابیده اکتفا می‌کنیم.

کابلهای شبکه سطح محافظ متفاوتی دارند. این سطوح محافظ مزایای مختلفی ارائه می‌دهند.نوع محافظ کابل‌ها می‌تواند تاثیر فوق العاده‌ای بر پایداری، عملکرد، سرعت و طول عمر کابل و در نهایت شبکه شما داشته باشد.

 

محافظ کابل شبکه چه کاری انجام می‌دهد؟

محافظ کابل شما به عنوان یک مانع برای محافظت از کابل در برابر تداخل الکترومغناطیسی (EMI)، تداخل فرکانس رادیویی (RFI) و تداخل بین جفت سیم‌ها و کابل‌های مجاور عمل می‌کند. همچنین از تداخل سیگنال کابل با تجهیزات اطراف جلوگیری می‌کند.

 

انواع کابل UTP، STP، FTP و SFTP 

 

U/UTP: جفت‌های پیچ خورده بدون محافظ

این روش که به نام UTP نیز شناخته می‌شود، در حال حاضر رایج‌ترین و اساسی‌ترین روش ساخت کابل است که از جفت سیم‌های به هم تابیده شده تشکیل شده است. هیچ محافظی وجود ندارد، در عوض پیچش متقارن در سیم‌ها یک خط انتقال متعادل ایجاد می‌کند که به کاهش نویز الکتریکی و EMI کمک می‌کند. 

 

F/UTP: فویل محافظ - جفت سیم‌های بدون محافظ

این نوع کابل به نام FTP نیز شناخته می‌شود. یک محافظ فویلی دارد که اطراف سیم‌های پیچ خورده و سیم تخلیه پیچیده شده است (خود سیم‌ها بدون محافظ هستند).

هنگامی که سیم تخلیه به درستی وصل شود، نویز ناخواسته به زمین هدایت می‌شود و محافظت بیشتری در برابر EMI/RFI ارائه می‌دهد.

 

S/UTP: دارای محافظ - جفت سیم‌های بدون محافظ.

این ساختار کابل دارای یک صفحه قیطانی با جفت‌های پیچ خورده بدون محافظ است. این کابل اغلب به عنوان STP شناخته می‌شود، اما این عبارت باید با احتیاط استفاده شود زیرا کابل‌های محافظ دیگری نیز از این اصطلاح استفاده می‌کنند. همیشه بررسی کنید که آیا کابل دارای محافظی است یا خیر و آیا سیم‌های جداگانه محافظ خود را دارند یا خیر. این کابل قادر به پشتیبانی از نرخ انتقال بالاتر در فواصل طولانی تر ازU/UTP است و به دلیل قیطان استحکام مکانیکی و زمین بهتری را ارائه می‌دهد.

 

SF/UTP: محافظ فویلی - جفت سیم‌های بدون محافظ.

این کابل دارای یک محافظ بافته کلی و محافظ فویل با جفت سیم‌های بدون محافظ است. این کابل محافظت موثری در برابر EMI هم از کابل و هم از داخل کابل دارد. همچنین به دلیل قیطان اضافی، اتصال به زمین بسیار بهتری را ارائه می‌دهد.

 

F/FTP: فویل شده - جفت‌های پیچ خورده فویل شده

این نوع کابل دارای یک محافظ فویل کلی با جفت های پیچ خورده محافظ نوار فویل است. این کابل‌ها شبیه کابل‌های F/UTP هستند، با افزودن یک محافظ فویل در اطراف هر جفت پیچ خورده. ساختار کابل به گونه ای طراحی شده است که مونتاژ را در برابر تداخل جفت های مجاور و سایر کابل ها، RFI و EMI محافظت بیشتری کند.

 

S/FTP: محافظت شده با جفت‌های پیچ خورده فویل شده

کابلی که به عنوان S/FTP یا Shielded Foil Twisted Pair طبقه بندی می‌شود، ترکیبی از هر دو محافظ FTP و STP است. سیم‌های داخل کابل پیچ خورده و سپس با یک پوشش فویل محافظ می‌شوند، سپس گروه بندی 4 جفتی سیم‌های فویل شده توسط یک بسته بندی فویل یا یک غربال بافته شده انعطاف پذیر محافظت می‌شوند. این بالاترین سطح حفاظت را در برابر EMI و crosstalk فراهم می‌کند.

مانند F/FTP، جفت‌های پیچ خورده جداگانه قبل از اینکه در یک صفحه بافته انعطاف‌پذیر و در عین حال از نظر مکانیکی قوی پیچیده شوند، در یک نوار فویل پیچیده می‌شوند. فویل اضافی روی جفت‌های پیچ خورده به کاهش تداخل جفت‌های مجاور و سایر کابل‌ها کمک می‌کند. قیطان زمینه بهتری را فراهم می‌کند.

 

SF/FTP: محافظ و فویل شده با جفت‌های پیچ خورده فویل شده

این کابل با ارائه حداکثر محافظت در برابر RFI/EMI، تداخل و تداخل بیگانه، دارای یک محافظ قیطانی کلی و محافظ فویل است، با جفت‌های پیچ خورده روکش نوار فویل جداگانه. این نوع کابل به دلیل قیطان بهترین سطح محافظت در برابر تداخل و اتصال به زمین بهتر را فراهم می‌کند.

 

مزایای S/FTP نسبت به U/UTP

 در اینجا چند مزیت وجود دارد:

  •          تداخل کمتر
  •          انعطاف‌پذیرتر
  •          مسیریابی آسان‌تر 
  •          عملکرد بهتر

نظرات بازدیدکنندگان