چرا وای فای شما کند است؟

چرا وای فای شما کند است؟

چرا وای فای شما کند است؟

حتما برای شما هم پیش آمده که هنگام دانلود یا تماشای فیلم و یا هنگام بررسی یک صفحه وب و یا ارسال پیام برای دیگران با کندی اینترنت مواجه شوید.

هیچ چیز بیشتر از این نمی‌تواند اعصاب ما را بهم بریزد!

مشکل می‌تواند از کامپیوتر، مودم، قدرت وای فای و یا حتی در خود شبکه باشد.

این مشکلات برای همه پیش می‌آید. با این حال همیشه یک راه حل وجود دارد.

اگر مشکل از سرعت اینترنت و مودم روتر شما است و نمی‌توانید علت اصلی آن را پیدا کنید کارنو برای کمک به شما اینجاست. پس با ما همراه شوید تا به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

 

دلایل کندی وای فای و نحوه برطرف کردن آن

از رایج‌ترین دلایل کندی وای فای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

موقعیت روتر

دستگاه روتر از سایر دستگاه‌های متصل فاصله زیادی دارد.
هرچه دستگاه از روتر دورتر باشد، دریافت سیگنال از طریق آن ضعیف‌تر می‌شود. در اینصورت بهتر است روتر خود را در مرکز محیط و یا در مکانی که به سایر دستگاه‌ها نزدیک‌تر است قرار دهید.

یا ممکن است نحوه قرارگیری روتر در حالت مناسبی نباشد و از حرکت یکنواخت سیگنال در همه جهات جلوگیری شود.

با این حال اگر محیط شما خیلی بزرگ است و نمی‌توانید دستگاه خود را تغییر دهید لازم است توسعه دهندگانی را به روتر خود اضافه کنید. این دستگاه‌ها به توسعه برد وای فای کمک ویژه‌ای می‌کنند.

 

 

تداخل امواج

ممکن است در اطراف شما فرکانس‌های دیگری نیز وجود داشته باشند که با امواج روتر تداخل ایجاد کنند. دستگاه‌های الکترونیکی، ماهواره‌ها و سایر روترهای اطراف از این موارد هستند. برای اینکه این تداخل‌ها را به حداقل برسانید چند راه وجود دارد که باهم بررسی می‌کنیم.

 

تداخل امواج مایکروویو فرکانس مایکروویو بسیار به امواجwifi نزدیک است. به همین دلیل ممکن است باعث تداخل شود به خصوص اگر روتر شما یک نسخه قدیمی است. برای رفع این مشکل تنها کافی است اطمینان حاصل کنید که اجاق شما نشتی نداشته باشد و محافظ کافی داشته‌باشد.

 

تداخل بلوتوث فرکانس بلوتوث نیز بسیار به فرکانس wifi نزدیک است. معمولا روترها به گونه ای طراحی شده‌اند که باعث تداخل با امواج بلوتوث نشوند. اما اگر این مشکل برای شما به وجود آمد تنها کافی است یکبار بلوتوث راخاموش کنید. اگر مشکل برطرف شد روتر را از سایر دستگاه‌های بلوتوثی دور کنید!

 

همپوشانی با مودم‌های همسایگان سیگنال WiFi در پنج محدوده فرکانسی مجزا ارسال می‌شود: 2.4 گیگاهرتز، 3.6 گیگاهرتز، 4.9 گیگاهرتز، 5 گیگاهرتز و 5.9 گیگاهرتز. هر یک از این پنج محدوده به چندین کانال تقسیم می‌شود که برخی از کانال‌ها روی کانال‌های دیگر همپوشانی دارند.

اگر روتر بی‌سیم شما و روتر همسایه‌تان هر دو سیگنال وای‌فای را روی باند فرکانس ۲.۴ گیگاهرتز و اولین کانال وای‌فای پخش می‌کنند، مثل این است که دو مهمانی به طور همزمان در یک محل برگزار می‌شوند.

تقریبا تمامی همسایگان شما یک شبکه WIFI دارند. پس میبیند که تعداد زیادی روتر نزدیک بهم وجود دارد که ممکن است باهم همپوشانی داشته باشند.

برای حل این مشکل یک کانال مناسب در مرکز روتر خود را انتخاب کنید. روترهای مدرن به طور خودکار این کار را انجام می‌دهند اما بهتر است بررسی کنید که کانال مناسب را پیدا کند. همچنین مودم خود را مرتبا به روز کنید. NetSpot به عنوان یک برنامه تحلیل بی‌سیم حرفه‌ای، می‌تواند به شما کمک کند تا تمام شبکه‌های WiFi مجاور را کشف کنید و تعیین کنید کدام یک از آنها ممکن است با شبکه WiFi شما تداخل داشته باشند.

توجه:وای‌فای‌هایی که فقط فرکانس 2.4 گیگاهرتز را ارسال و دریافت می‌کنند و افراد حاضر در یک مجتمع مسکونی بزرگ بیشتر با این مشکل رو به رو می‌شوند.

 

اتصال VPN : نرم افزارهای VPN، آدرس IP شما را پنهان می‌کنند. خدمات وی پی ان می‌تواند رایگان یا پولی باشد. اگر افراد زیادی در حال استفاده از وی پی ان باشند سرعت شما نیز کاهش می‌یابد.

در اینصورت می‌توانید از یک وی‌پی‌ان دیگر استفاده کنید و یا اینکه مکان سرور وی پی ان را تغییر دهید. برای مثال اگر بر روی سرور آلمان هستید به سرور هلند متصل شوید. با اینکار سرعتتان تغییر خواهد کرد.

 

 

 تعداد دستگاه های متصل

تعداد دستگاه‌هایی که به طور همزمان به اینترنت متصل می‌شوند در میزان سرعت آن تاثیر دارد. باید بررسی کنید که روتر ظرفیت کافی برای افزایش دستگاه‌ها را داشته باشد.

اگر فضای اینترنت وای فای را مانند یک فضای مهمانی درنظر بگیرید به راحتی قابل درک است که هنگامی که تنها یک نفر حضور داشته باشد فضای آزادتری در اختیار دارد. پس می‌تواند سرعت بیشتری را دریافت کند. اما هرچه تعداد افراد حاضر در مهمانی بیشتر شود فضا کاهش یافته یعنی سرعت کمتر می‌شود.اگر برای اینترنت فیبرنوری هزینه کنید می‌توانید انتظار سرعت بالاتری نسبت به خدمات اینترنتی پهنای باند داشته باشید.

 

 

 برد وای فای

مانند هر سیگنالی، سیگنال وای فای نیز محدوده‌ای خاص دارد.روترهای سطح بالا از فناوریMIMO (چند ورودی و چند خروجی) پشتیبانی می‌کنند.یک روتر بیسیم با پشتیبانی ازMIMO می‌تواند سیگنال را به دستگاهی که بیشتر به آن نیاز دارد متمرکز کند، که منجر به برد انتقال بیشتر و حداکثر سرعت انتقال بالاتر می‌شود.اما حتی پیشرفته‌ترین روتر مجهز به آخرین و بهترین فناوری‌ها نیز از نظر برد خود تا حدی محدود است

 

 

محدود کردن دسترسی ها

افرادی که به روش‌های مختلف به اینترنت شما متصل می‌شوند مانند خون آشام‌هایی هستند که خون روتر شما را می‌کشند و آن را به شدت ضعیف می‌کنند. برای جلوگیری از آن از یک رمز عبور بسیار قوی استفاده کنید.

برای قفل کردن اتصال یا تغییر رمز عبور، به صفحه پیکربندی روتر خود در یک مرورگر بروید. شما باید آدرس روتر خاص فروشنده خود را بررسی کنید (که معمولا چیزی شبیه به 192.168.0.1 است) یا یک جستجویGoogle با نوع روتر خود انجام دهید، که باید آدرسی را که برای دسترسی به تنظیمات روتر نیاز دارید ارائه دهد.

 

 

تعویض روتر

اگر مشکلات بالا را برطرف کردید اما بازهم سرعت شما همچنان کند است زمان آن رسیده که روتر خود را تعویض کنید!

اگر روتر شما خیلی قدیمی است ممکن است از خدمات با کیفیت، تغییر خودکار کانال و یا ویژگی‌های حفظ پهنای باند پشتیبانی نکند. حتی هنگامی که تعداد افراد و دستگاه‌های بیشتری به آن متصل شوند کارایی روتر به شدت کاهش می‌یابد.

برای اینکه بدانید نیاز به تعویض WIFI دارید یا نه می‌توانید از برنامه NetSpot برروی سیستم عامل مک و ویندوز استفاده کنید. برای اینکار NetSpot را باز کنید. شبکه روتر خود را انتخاب کنید. این برنامه درخواست‌ها را به سرورهای تصادفی ارسال می‌کند و زمان ارسال و دریافت آن‌ها را محاسبه می‌کند. با استفاده از اطلاعات بدست آمده که شامل نرخ آپلود، سرعت دانلود و نرخ انتقال بی سیم است سرعت شبکه به دقت اندازه‌گیری می‌شود. در اینصورت می‌توانید تصمیم بگیرید مودم روتر خود را نگه دارید یا به فکر خرید مودم جدید باشید.

 

 

تغییر ارائه دهنده خدمات اینترنتی

اگر مشکلات سرعت دارید، پهنای باند شما اولین چیزی است که باید در نظر بگیرید.ابتدا مطمئن شوید که بسته فعالی دارید اگر اوکی بود سپس مسائل پهنای باند را در نظر بگیرید.هرچه تعداد دستگاه‌های بیشتری داشته باشید به پهنای باند بیشتری هم نیاز دارید. در این مورد می‌توانید از ارائه دهندگان خدمات اینترنتی بخواهید پهنای باند بیشتری در اختیار شما قرار دهند.همچنین اگر مدام با مشکلات کندی سرعت مواجهید بهتر استISP یا همان ارائه دهندگان خدمات اینترنتی بهتری جایگزین کنید

 

 

ریسیت کردن مودم

روتر خود را ریست کنید گاهی اوقات ساده ترین و جوابگوترین راه همین است. اگر سرعت شما ضعیف است، سعی کنید روتر خود را از برق بکشید، آن را برای 10 ثانیه یا بیشتر خاموش کنید و دوباره راه‌اندازی کنید. همانطور که گاهی اوقات یک رایانه شخصی نیاز به به‌روزرسانی دارد، روترها نیز گاهی اوقات نیاز به تجدید دارند.

 

 

بررسی اتصالات

چراغ‌های سوسو زن روی روتر شما ممکن است نشان دهنده مشکلاتی مانند خرابی اتصالات باشد چیزی که ممکن است نادیده گرفته شود اما می‌تواند باعث مشکلات سرعت شود. اگر سیم‌های شما قدیمی هستند، ممکن است بخواهید آن‌ها را تعویض کنید

 

 

بد افزارها

از دلایل کندی سرعت وای فای می‌تواند مربوط به بدافزارها باشد. ممکن است رایانه و یا تلن شما به بدافزارها آلوده شده باشد. آنها عملکرد دستگاه‌ها را به شدت کاهش می‌دهند. برای اطمینان از این مورد یک آنتی ویروس مطمئن نصب کنید سپس آنتی ویروس را اجرا کنید. در اینصورت بدافزارها شناسایی شده و حذف می‌شوند.

همچنین اگر نرم افزاری دارید که از آن استفاده نمی‌کنید بهتر است آن را حذف یا غیرفعال کنید. برخی برنامه‌ها بدون اینکه استفاده شوند اینترنت شما را مصرف می‌کنند و پهنای باند را کاهش می‌دهند.

 

 

نتیجه

شناسایی علت مشکل کندی اینترنت شما می تواند کمی چالش برانگیز باشد.امیدواریم پس از خواندن این مطلب بتوانید از این دلایل و سایر دلایل کندی جلوگیری کنید تا بتوانید بدون هیچ محدودیتی از اینترنت لذت ببرید. شما نیز اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید با ما و سایر اعضا در میان بگذارید.

همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه فناوری و تکنولوژی اطلاعات، همین امروز با ما تماس بگیرید.

 


سوالات متداول

علت کندی اینترنت چیست؟ در حالی که هیچ پاسخی برای این سوال وجود ندارد، اما روتر اغلب علت اصلی آن است. روتر شما ممکن است قدیمی باشد یا در مکان نامناسبی قرار داشته باشد تا به طور موثر به رایانه اداری، لپ تاپ یا لوازم خانگی شما دسترسی پیدا کند. در بدترین حالت، ISP شما ممکن است مقصر کاهش پهنای باند باشد.

سرعت اینترنت خوب چقدر است؟سرعت اینترنت "خوب" به نیازهای شما بستگی دارد.  

چگونه سرعت اینترنت خود را تست کنم؟سایت‌های بسیاری وجود دارد که سرعت اینترنت شما را بررسی می‌کند. برای آشنایی با این سایت‌ها اینجا کلیک کنید.

نظرات بازدیدکنندگان