پورت سوئیچ شبکه

پورت سوئیچ شبکه

پورت سوئیچ شبکه

در این مقاله قصد داریم به سبک کارنو شما را با انواع پورت‌هایی که میتواند روی سوییچ شبکه وجود داشته باشه آشنا کنیم. پس باما همراه باشید.

در انتهای این مقاله شما میدانید روی یک سوئیچ شبکه چه نوع پورت‌هایی وجود دارد و هر کدام از این پورت‌ها چه کاربردهایی دارند. اما قبل از آنن یک سری اصطلاحات رو توضیح میدهیم و با پورتها بیشتر آشنا میشویم.

 

پورت سوییچ چیست؟

پورت سوئیچ محفظه و دهانه فیزیکی است که کابل‌ها می‌توانند در آن وصل شود. سوییچ شبکه یکی از تجهیزات مهم شبکه است است. سوییچ‌ها اتصالات فیزیکی بین رایانه‌ها و سایر دستگاه‌های شبکه را ممکن میکنند. اتصالات دستگاه‌های مختلف به پورتهای سوییچ شبکه به آنها امکان می‌دهد از طریق انتقال داده در سوییچ باهم تعامل داشته باشند. حتی دستگاه‌هایی که به اینترنت نیاز دارند نیز از طریق پورتهای سوییچ می‌توانند به اینترنت دسترسی پیدا کنند.

تعداد پورت‌های یک سوئیچ

تعداد پورت‌های سوئیچ بسته به عملکرد دستگاه متفاوت است. یک روتر خانگی معمولی ممکن است دارای پنج پورت باشد در حالی که سوئیچ‌های تجاری کوچک می‌توانند 8 پورت باشند و یا تجهیزات صنعتی ممکن است 48 پورت سوئیچ را تامین کنند.

 

انواع پورت‌های سوئیچ اترنت

شبکه‌های اترنت از سخت‌افزارهای مختلف شبکه برای اطمینان از اتصال دستگاه‌ها استفاده می‌کنند که سوئیچ اترنت یکی از مهم‌ترین آنهاست. پورت سوئیچ اترنت یک رابط فیزیکی بین سوئیچ و دستگاه است.  پورت‌های اترنت را می‌توان در سوئیچ‌ها، روترها، رایانه‌ها و سایر دستگاه‌های شبکه یافت.سوئیچ دارای انواع پورت‌های فراوانی است که با توسعه LAN و رسانه‌های انتقال مختلف متفاوت است. با توجه به عملکرد، پورت‌های سوئیچ را می‌توان به پورت‌های داده و پورت‌های مدیریتی طبقه بندی کرد. همانطور که از نام آن پیداست، پورت‌های داده عمدتاً وظیفه انتقال داده‌ها را بر عهده دارند و پورت‌های مدیریتی برای پیکربندی و مدیریت سوئیچ استفاده می‌شوند.

در این مقاله، انواع پورت‌های رایج سوئیچ اترنت به طور خلاصه از نظر سرعت داده، معماری شبکه و عملکردها معرفی می‌شوند. این به شما کمک می‌کند تفاوت‌های آنها را درک کنید و برای برنامه‌های شبکه آینده خود آماده سازی مناسبی داشته باشید.

 

پورت سوئیچ اترنت بر اساس سرعت داده

سرعت داده یک مسئله بسیار مهم برای پورت‌های سوئیچ اترنت است که معمولاً می‌تواند مقادیر متفاوتی داشته باشد. پورت‌های سوئیچ اترنت را می‌توان بر اساس سرعت داده به انواع مختلفی طبقه بندی کرد که جزئیات آن به شرح زیر است.

پورتRJ45 

رایج ترین پورت سوئیچ با 8 شیار و 8 کنتاکت است. گاهی اوقات داده‌ها را منتقل می‌کند و همچنین به عنوان یک پورت مدیریت کار می‌کند.این پورت روی یک سوئیچ 100/1000BASE می‌تواند برای سوئیچینگ سرور در شبکه‌های محلی، مراکز داده و لینک‌های بالا از سوییچ‌های دسکتاپ برای برنامه‌های باند پهن استفاده شود. اتصال دو پورت RJ45 روی سوئیچ‌های گیگابیتی به یک کابل اترنت معمولی مانند cat5، cat6، cat6a یا cat8 نیاز دارد.

 

پورت SFP

SFP پورتیک رابط با اندازه کوچک قابل تعویض است. سرعت‌های معمولی برای SFPهای اترنت 1 گیگابیت بر ثانیه و برای ماژول‌های SFP کانال فیبر تا 4 گیگابیت بر ثانیه است. پورت SFP یک سوئیچ گیگابیتی را قادر می‌سازد تا با قرار دادن ماژول‌های SFP مربوطه(فیبر SFP یا SFP مسی)، به بالا‌پیوندهای فیبر در فواصل طولانی‌تر یا پیوندهای مسی با برد کوتاه دست یابد.

 

پورت SFP+

پورت SFP+ نسخه پیشرفته پورت SFP است که از سرعت بالاتر تا 10 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

 

پورت SFP28

تکاملی از پورت SFP+ است و راه جدیدی برای ارتقاء شبکه ارائه می‌کند. 10G-25G-100G. فرم فاکتور مشابه SFP+ را دارد اما 25 گیگابیت بر ثانیه را در یک خط ارائه می‌کند.

 

پورت QSFP+

پورت چهارگانه کوچک قابل اتصالQSFP+ نسخه بهبود یافته پورت QSFP است. دارای رابط‌های چهار کاناله Gbit/s SFP+ با سرعت انتقال تا 40Gbps. برخلاف پورت SFP+ یاSFP28، حداکثر سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه روی خط 4x10G یا 56 گیگابیت بر ثانیه روی خط 4x14G را پشتیبانی می‌کند. اکثر سوئیچهای مراکز داده پرسرعت دارای پورت‌های QSFP+ داخلی هستند.

پورت QSFP28

نسخه بهبودیافته پورت QSFP+ است که اتصال اترنت تا 4x25G را در همان شکل فراهم می‌کند. در مقایسه با نسل قبلی درگاهQSFP+، پورت اترنت QSFP28 دارای مزایای زیادی مانند اندازه کوچک، هزینه بیت کمتر و چگالی بالاتر است.

 

انواع پورت سوئیچ بر اساس معماری شبکه

اساساً معماری شبکه شامل سه لایه می‌باشد : لایه هسته، لایه دسترسی و لایه توزیع. خوشبختانه سوئیچ‌های شبکه نیز دارای این نوع هستند.

پورت دسترسی (access)

پورت دسترسی برای اتصال دستگاه‌هایی مانند رایانه‌های رومیزی، لپ تاپ‌ها، چاپگرها و غیره استفاده می‌شود که فقط در لینک دسترسی موجود است. یک پورت سوئیچ در حالت‌های دسترسی به یک VLAN خاص تعلق دارد و فریم‌های اترنت معمولی را به صورت بدون برچسب ارسال و دریافت می‌کند. معمولاً، یک پورت دسترسی فقط می‌تواند عضو یک VLAN، یعنی Access VLAN باشد، و تمام فریم‌هایی را که به VLAN دسترسی طبقه‌بندی نشده‌اند، کنار می‌گذارد.

 

پورت ترانک (trunk)

یک پورت ترانک ممکن است با بسیاری از VLAN ها ارتباط برقرار کند و اغلب به سوییچ دیگری متصل است. یک پورت ترانک انتقال داده به و از بسیاری از VLAN ها را در یک شبکه پیچیده کنترل می‌کند. یک پورت ترانک می‌تواند با شناسایی تگ‌های فریمی که مقصد مورد نظر داده‌ها را مشخص می‌کنند، به این مهم دست یابد. فریم‌های اترنت که هیچ برچسبی ندارند به طور خودکار به تمام VLAN ها ارسال می‌شوند، فرآیندی که به آن ترافیک بدون برچسب می‌گویند.

پورت هیبریدی (hybrid)

پورت هیبریدی را می‌توان برای اتصال دستگاه‌های شبکه و همچنین دستگاه‌های کاربر استفاده کرد. هم از VLAN بدون برچسب مانند پورت دسترسی و هم VLAN برچسب گذاری شده مانند پورت ترانک پشتیبانی می‌کند و می‌تواند داده‌ها را از یک یا چند VLAN دریافت کند. پورت‌های هیبریدی از بسیاری جهات شبیه پورت‌های ترانک هستند، اما دارای ویژگی‌های پیکربندی پورت اضافی هستند.

شکل زیر نحوه اعمال سه نوع پورت سوئیچ را در یک سیستم نشان می‌دهد.

انواع پورت سوئیچ اترنت بر اساس عملکرد

پورت ترکیبی (combo)

پورت Combo به عنوان یک رابط واحد با دو قسمت جلویی، یعنی یک کانکتور RJ-45 و یک کانکتور ماژول SFP در نظر گرفته می‌شود. به عبارت دیگر، این یک پورت مرکب است که می‌تواند دو فیزیکی متفاوت را پشتیبانی کند. اما نمی‌توان از دو پورت فیزیکی مختلف به طور همزمان استفاده کرد. این بدان معناست که اگر از پورت SFP استفاده می‌شود، پورت مسی مربوطه به طور خودکار غیرفعال می‌شود و بالعکس. مزیت این است که به کاربران قدرت و انعطاف پذیری می‌دهد تا سوئیچ خود را برای نیازهای کاربردی منحصر به فرد خود پیکربندی کنند.

پورت استک (stack)

پورت پشته یا پورت استک، یک پورت کاربردی ویژه روی سوئیچ، برای اتصال به سایر سوئیچ‌های قابل انباشته شدن از همان مدل، مارک و نسخه نرم‌افزاری استفاده می‌شود تا به‌عنوان یک سوئیچ انباشته‌پذیر کار کند. این گروه از سوئیچ‌ها ویژگی‌های یک سوئیچ را نشان می‌دهند اما ظرفیت پورت مجموع سوئیچ‌های ترکیبی را دارند. علاوه بر این، یک پورت استک می‌تواند یک پورت uplink باشد، اما برخی از سوئیچ‌ها ممکن است یک پورت اختصاصی برای انباشتگی داشته باشند.

پورت PoE

برق از طریق اترنت (PoE) به یک کابل شبکه اجازه می‌دهد تا داده و برق را به طور همزمان جابجا کند.

 

نتیجه

پورت‌های سوئیچ اترنت برای تطبیق فناوری‌های مختلف اترنت طراحی شده‌اند. هنگام انتخاب سوئیچ اترنت، باید انواع پورت‌های اترنت را در نظر بگیرید که به بهترین وجه نیازهای شما را برآورده می‌کنند. شرکت تجهیزات شبکه کارنو طیف گسترده‌ای از سوئیچ اترنت با انواع پورت‌ها را ارائه می‌دهد.

  • شما از چه نوع پورت سوئیچ اترنت در شبکه خود استفاده می‌کنید؟
  • آیا فکر می‌کنید انواع پورت سوئیچ اترنت استانداردتر می‌شوند؟
  • به نظر شما کدام پورت سوییچ محبوب‌ترین پورت خواهد بود؟

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

نظرات بازدیدکنندگان