راهنمای خرید و انتخاب تجهیزات شبکه

راهنمای خرید و انتخاب تجهیزات شبکه

راهنمای خرید و انتخاب تجهیزات شبکه

در پس هر شبکه سازمانی، یک سیستم قوی از تجهیزات و سخت افزار شبکه وجود دارد. سخت افزاری که استفاده می‌کنید و نحوه اتصال آن با سایر تجهیزات تاثیر زیادی بر کیفیت نهایی شبکه شما دارد. دنیای سخت افزار شبکه از مجموعه‌ای غنی از دستگاه‌ها تشکیل شده است.

در این راهنما نگاهی به اجزای کلیدی شبکه می‌اندازیم و به شما کمک می‌کنیم بدانید هنگام خرید باید به چه مواردی توجه کنید. البته این سخت افزارها نیاز دارند از طریق نرم‌افزارها کنترل شوند که ما در راهنمایی دیگر به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

پس از خواندن این راهنما، می‌توانید تصمیم بگیرید که برای برآوردن نیازهای کسب‌وکار، به کدام نوع سخت‌افزار نیاز دارید و بهتر است کدام را بخرید. برخی از اجزای اصلی تجهیزات شبکه به صورت زیر است:

 

  •          کارت رابط شبکه
  •          هاب‌ها و سوئیچ‌ها
  •          مودم
  •          روتر

با این حال، قبل از اینکه به طور خاص به این موارد بپردازیم، مهم است که با سخت افزار شبکه بیشتر آشنا شویم.

 

سخت افزار شبکه چیست؟

سخت افزار شبکه نامی است که به تجهیزات فیزیکی در شبکه شما داده می‌شود. در سطح پایه، این اصطلاح شامل تجهیزاتی مانند رایانه، لپ‌تاپ، تبلت، سرور، اسکنر و چاپگر می‌شود. در یک سطح پیچیده‌تر، شامل کارت‌های رابط شبکه (NIC)، هاب‌ها و سوئیچ‌ها و روترها می‌شود. انتخاب سخت افزار مناسب مهم است زیرا تعیین می‌کند که شبکه شما چه توانایی‌هایی دارد و کارایی آن به چه صورت است. اگر در حال ساخت یک شبکه از ابتدا هستید، خرید سخت افزار شبکه که با تمام نیازهای شما مطابقت داشته باشد بسیار مهم است. زیرساخت شبکه شما را برای موفقیت آماده می‌کند. ستون فقرات یک شبکه سخت افزار آن هستند. تمام ارتباطات شبکه از طریق همین سخت افزارها جریان پیدا می‌کند. برای خرید تجهیزات شبکه باید بتوانید نیازهای خود را به خوبی شناسایی کنید. سپس آنها را اولیت بندی کنید تا بتوانید اکثر نیازها را برطرف کنید. 

 

آداپتورهای شبکه

آداپتور شبکه از طریق اتصال lan رایانه‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند. اکثر آداپتورهای شبکه روی برد مدار قرار دارند و مستقیماً به مادربرد متصل می‌شوند. انواع مختلفی از آداپتورهای شبکه وجود دارد:

  •          آنهایی که دارای آداپتورهای شبکه بی سیم هستند.
  •          آداپتور شبکه USB که به پورت USB وصل میشود.
  •          آداپتور PCI (NIC) کارتی است که می‌تواند در داخل کامپیوتر اضافه شود.

 

کارت رابط شبکه

کارت رابط شبکه (NIC) همان چیزی است که رایانه شما برای برقراری ارتباط با رایانه‌های دیگر در سراسر شبکه محلی شما استفاده می‌کند. برای اینکه بتوانید با رایانه‌های دیگر موجود در شبکه خود ارتباط برقرار کنید، به کارت رابط شبکه نیاز دارید. هر کارت رابط شبکه دارای شماره‌ای است که برای شناسایی دستگاه مورد نظر استفاده می‌شود.

یکی از چالش‌های اصلی کارت‌های رابط شبکه، انتخاب کارت مناسب است. یکی از فاکتورهای اصلی که می‌خواهید هنگام انتخاب کارت رابط شبکه در نظر بگیرید، پهنای باند است. سرعت کابل‌ها در محیط محلی شما به اندازه کارت رابط شبکه شما است. اگر کابل‌های شما سرعت بالاتری نسبت به رابط شبکه شما دارند، نمی‌توانید این سرعت را ادامه دهید.

نکته بعدی که باید در مورد کارت‌های رابط شبکه در نظر بگیرید این است که روی یک نوع رسانه کار نمی‌کنند. به عنوان مثال، شما نمی‌توانید از کارت رابط شبکه بی سیم با کارت اترنت استفاده کنید. در نتیجه، باید کارت رابط شبکه‌ای را انتخاب کنید که با رسانه موجود شما سازگار باشد. بسیاری از کارت‌های رابط شبکه وجود دارند که اترنت و بی‌سیم را نیز ترکیب می‌کنند، بنابراین هنگام راه‌اندازی شبکه باید به آن‌ها توجه کرد.

در نهایت، باید مطمئن شوید که کارت رابط شبکه شما با سایر دستگاه‌های موجود در شبکه شما سازگار است. به این ترتیب، قبل از اینکه به هر کارت رابط شبکه خاصی متعهد شوید، باید درک کاملی از معماری شبکه خود داشته باشید.

 

هاب‌ها و سوئیچ‌ها

هاب‌ها و سوئیچ‌ها به دلایل مختلفی در شبکه‌های سازمانی استفاده می‌شوند. آنها به تقسیم یک سیگنال به چندین سیگنال کمک می‌کنند. با این حال، تفاوت‌های مشخصی بین این دو وجود دارد. هاب‌ها ماهیت ساده و ابتدایی دارند درحالیکه سویچها پیچیده‌تر هستند.

یک هاب به سادگی اطلاعات را از یک پورت دریافت می‌کند و سپس برای دیگران در شبکه پخش می‌کند. داده‌هایی که از طریق یک هاب جریان می‌یابند فقط می‌توانند در یک جهت حرکت کنند. همانطور که گفته شد هاب‌ها نسبت به همتایان پیشرفته‌تر خود یعنی سوییچها مزیت کمتری دارند اما کار با آنها ساده‌تر است و هزینه کمتری نیز دارند. سرعت آنها پایین است و از پهنای باند به طور ناکارامدی استفاده می‌کنند.

در مقابل، سوئیچ توانایی تغییر مسیر داده را دارد. با استفاده از تقسیم بندی میکرو که برای کاهش برخورد داده‌ها در یک شبکه استفاده می‌شود، داده‌ها را تغییر مسیر می‌دهد. همچنین سوییچها برخلاف هاب‌ها قابلیت پیکربندی دارند.

در حالی که شما باید برای یک سوئیچ در شبکه‌های پیشرفته‌تر هزینه بیشتری بپردازید، اما بدانید که واقعا ارزشش رادارد. اگر کامپیوترهای مختلف زیادی دارید که روی یک خط با هم رقابت می‌کنند، باز هم عملکرد پهنای باند ضعیفی را تجربه خواهید کرد، اما توانایی تغییر مسیر انتقال داده‌ها فوق العاده مفید است. پس هنگام خرید بدانید که بیشتر به چه چیزی نیاز دارید و کدام دستگاه کار شما را راحت‌تر می‌کند و مفیدتر است.

پیشنهاد میکنم برای خرید بهتر محتوای "بهترین سوئیچ شبکه برای کسب و کارهای کوچک" را از دست ندهید!

 

مودم

به طور کلی، مودم‌ها با هدف اجازه‌دادن به رایانه‌ها برای برقراری ارتباط از طریق یک خط تلفن طراحی شده اند. یک خط تلفن قادر به دریافت داده‌های دیجیتالی نیست، بنابراین یک مودم آن را به قالبی که قابل درک است تبدیل می‌کند. هنگامی که داده‌ها از رایانه فرستنده به رایانه گیرنده منتقل می‌شوند، گیرنده آن داده‌های مبتنی بر آهنگ را به فرمت دیجیتالی داده سریال تبدیل می‌کند.

نوع اتصال شما بر نوع مودمی که استفاده می‌کنید تأثیر زیادی دارد. اگر در حال حاضر با یک ارائه دهنده اینترنت هستید که از اینترنت کابلی استفاده می‌کند، مودم کابلی ضروری است. شما می‌خواهید به دنبال یک مودم کابلی باشید که بتواند با سرعت طرح پهنای باند شما مطابقت داشته باشد. این تضمین می‌کند که از ظرفیت خود تجاوز نکنید و عملکرد ضعیفی را تجربه نکنید. این مسئله چندان مشکل ساز نیست زیرا اکثر مودم‌ها از اکثر سرعت‌های باند پهن فراتر می‌روند (مگر اینکه سرعت آنها بسیار سریع باشد).

مودم‌های کابلی را می‌توان در داخل یا خارج از کامپیوتر قرار داد. یکی از بزرگترین مزیت‌های مودم‌های کابلی این است که نصب آن‌ها بسیار آسان است.

 

 

روتر

روتر سخت افزاری است که باعث می‌شود شبکه داخلی شما به دنیای بیرون متصل شود. تمام دیتایی که به خارج از شبکه شما فرستاده می‌شود باید از تجهیزات مسیریابی یا همان روترها عبور کند. هنگام خرید روتر به عنوان یکی از تجهیزات مهم شبکه باید مشخص کنید که به یک روتر کوچک نیاز دارید یا محصولی گرانتر با ویژگی‌های بیشتر؟ روترهای تجاری و خانگی دارای سوئیچ‌های داخلی و Wifi هستند. تفاوت اصلی بین روتر برای استفاده خانگی و تجاری، مقیاس پذیری و امنیت است.اکثر شبکه‌های درجه یک سازمانی دارای یک VPN هستند که می‌تواند بین 10 تا 100 کاربر را مدیریت کند.

نتیجه

برای شروع ساختن شبکه‌ای که بتواند یک دفتر کار را حفظ کند، به سوئیچ‌ها و روترها نیاز دارید. سوئیچ‌ها دستگاه‌ها را به یکدیگر متصل می‌کند تا بتوانند داده‌ها را به اشتراک بگذارند و روتر دستگاه‌های شما را به اینترنت متصل می‌کند. روتر شما نقطه اصلی تماس بین شبکه محلی شما و دنیای خارج است.

مهمترین نکته‌ای که مدیران شبکه باید در نظر بگیرند، ساختن شبکه‌ای است که مقیاس پذیر باشد. یعنی اگر در آینده کاربران شما افزایش یافتند به راحتی بتوان تغییرات را در شبکه اعمال کرد. نیازهای هر سازمانی در طول زمان تغییر می‌کند. به این ترتیب، ایده خوبی است که انعطاف پذیر باشید و مطمئن شوید که سخت افزار جدید می‌تواند یکپارچه شود تا از تکامل تجهیزات اداری اطمینان حاصل شود.اگر خودتان بخواهید تجهیزات شبکه را انتخاب کنید ممکن است کمی گیج شوید. برای اینکه خرید بهتری داشته باشید بهتر است با یک کارشناسان کارنو مشورت کنید. در اینصورت نه گیج خواهید شد و نه اشتباه انتخاب خواهید کرد. حتی با قیمت بهتری نیز خرید خواهید کرد.

برندهای زیادی مانند میکروتیک، سیسکو، یوبیکویتی، رویجی، تی پی لینک، دی لینک و غیره در زمینه تجهیزات شبکه کار می‌کنند که بر سر قیمت و کیفیت باهم رقابت می‌کنند. باید توجه داشته باشید که لزوما یک برند مطرح کیفیت بهتری ندارد و همه برندها را بررسی کنید.

نظرات بازدیدکنندگان