سوئیچ گیگابیتی در مقابل سوئیچ اترنت سریع

سوئیچ گیگابیتی در مقابل سوئیچ اترنت سریع

منظور از سرعت 10/100/1000 چیست؟

امروز بیایید در مورد سرعت صحبت کنیم. کارنو قصد دارد به سبک تخصصی خود در مورد سرعت داده یا پهنای باند بحث کند. با دنیایی که امروز در آن زندگی می‌کنیم، همه چیز حول محور سرعت داده می‌چرخد. همه شبکه‌ها بر اساس استانداردهای سرعت ساخته شده‌اند و شبکه‌ای که امروز به آن علاقه‌مندیم اترنت 10/100/1000 است. مرجع 10/100/1000 یک استاندارد اترنت است که توسط موسسه مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) توسعه یافته است. این موسسهاستانداردهایی را در مورد انتقال داده‌های اترنت تعیین می‌کند و بیشتر به دلیل تنظیم استانداردهای IEEE 802 شناخته می‌شوند. این استاندارد نحوه طراحی سخت افزار و کابل برای هر شبکه است.

 

سوئیچ گیگابیتی در مقابل سوئیچ اترنت سریع

اغلب افرادی که تازه با دنیای شبکه آشنا می‌شوند در مواجهه با تجهیزات شبکه به نوشته‌هایی مانند GE یا FE برخورد می‌کنند یا برروی روترها اغلب نمادهای مختلفی وجود دارند که یکی از آنها 10/100 است. این اصلا به چه معناست؟ و چگونه با استانداردهای دیگر، مانند 10/100/1000 یا گیگابیت مقایسه می‌شود؟

در اینجا یک پاسخ سریع وجود دارد :

10/100 به این واقعیت اشاره دارد که روتر شما فقط دارای پورت‌های Fast Ethernet استاندارد است که قادر به حداکثر سرعت انتقال بین 10 تا 100 مگابیت در ثانیه است. این برخلاف پورت‌های اترنت گیگابیت است که با عنوان 10/100/1000 برچسب گذاری شده‌اند، زیرا می‌توانند تا سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه را مدیریت کنند.

بیایید کمی بیشتر به تفاوت بین سخت افزار استاندارد و گیگابیت در روترها، به علاوه نمادهایی که برای هر کدام پیدا خواهید کرد، نگاه کنیم:

پورت‌های اترنت سریع10/100

هر زمان که روتری را به نام 10/100 یا پورت‌های روی آن را به عنوان پورت اترنت 10/100

(Fast Ethernet)  مشاهده کردید، به این معنی است که سرعت انتقال زمانی که با کابل به این روترها وصل می‌شوید بین 10 تا 100 مگابیت بر ثانیه محدود می‌شود. برخی از کامپیوترها و سخت افزارهای بسیار قدیمی به سرعت انتقال داده تنها 10 مگابیت در ثانیه محدود می‌شوند، اما در واقعیت تقریباً هر چیزی که امروزه استفاده می‌شود می‌تواند به سرعت حداقل 100 مگابیت در ثانیه برسد. هر پورت با استاندارد 10/100 می‌تواند با هر دو سرعت انتقال داده شود اما همه چیز به تجهیزات شما بستگی دارد. مثلا اگر یک کامپیوتر قدیمی دارید که فقط تا سرعت 10 مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کند کل سرعت شبکه شما محدود به 10 مگابیت برثانیه می‌شود حتی اگر تجهیزات دیگر تا 100 مگابیت برثانیه پشتیبانی کنند. اما درنظر داشته باشید که امروزه دستگاه‌های با سرعت پایین بسیار نادر هستند! همچنین اینطور نیست که شبکه تنها با سرعت 10 یا فقط با سرعت 100 انتقال داشته باشد این استاندارد فقط حداقل و حداکثر سرعت را نشان می‌دهد و در واقعیت سرعت چیزی بین 10 تا 100 است.

تقریباً هر کابل اترنت می‌تواند سرعت‌های Cat 5/5e/6 را تحمل کند.

 

پورت‌های اترنت گیگابیت10/100/1000

پورت گیگابیت با برچسب GE یا Gigabit یا 10/100/1000 شناخته می‌شود. این پورتها ممکن است شبیه پورت 10/100 به نظر برسند اما می‌توانند سرعت انتقال بسیار بالاتری (تا 1000 مگابیت بر ثانیه) داشته باشد. البته رسیدن به این سرعت نیازمند تجهیزاتی است که بتواند از سرعت گیگابیت پشتیبانی کنند. همچنین مانند سرعت 10/100 شما حداقل سرعت 100 و حداکثر سرعت 1000 مگابیت برثانیه دریافت نمی‌کنید بلکه در واقع شما سرعتی بین این دو را دارید. سرعت گیگابیت فقط می‌گوید که حداکثر سرعت بالقوه بسیار بیشتر 100 مگابیت برثانیه است.

برای روترهای با پورت گیگ شما به کابل CAT 5e و یا cat6 و بالاتر نیاز دارید.

 پورت گیگابیت در مقابل پورت اترنت سریع

سوییچ گیگابیت یا اترنت، چگونه انتخاب کنیم؟

سوالی که اکثر افراد هنگام خرید تجهیزات شبکه از خود میپرسند این است که از اترنت سریع 100 مگابیت بر ثانیه استفاده کنند یا به اترنت گیگابیتی (GbE) ارتقا دهند. معمولا فروشندگان بدون شک سوییچ گیگابیت را به شما پیشنهاد میدهند چون گران‌تر است اما شما باید خودتان تصمیم بگیرید که کدام زیرساخت برای تجارت شما مناسب‌تر است. قبل از انتخاب بین یک سوئیچ اترنت گیگابیتی و یک سوئیچ اترنت سریع برای شبکه خود، بهتر است استقرار فعلی، بودجه، الزامات سرعت انتقال و نیازهای آینده خود را در نظر بگیرید.

البته در حال حاضر سوئیچ گیگابیتی بسیار محبوبتر از سوئیچ اترنت سریع 10/100 مگابیت بر ثانیه است. زیرا سوئیچ گیگابیتی به شما این امکان را می‌دهد که از شبکه محلی خود با سرعت ده برابر بیشتر از سوئیچ 10/100 مگابیت بر ثانیه استفاده کنید. توجه داشته باشید که اگر هر یک از تجهیزات شبکه شما گیگابیت نباشد، کل شبکه به سرعت 10/100 محدود می‌شود. بنابراین، برای استفاده از حداکثر سرعتی که شبکه شما می‌تواند تولید کند، باید تک تک اجزای شبکه خود (از جمله رایانه‌ها) با گیگابیت سازگار باشند.

 

آیا به سوئیچ گیگابیت یا سوئیچ 10/100 مگابیت بر ثانیه نیاز دارم؟

سوئیچ گیگابیتی یک سوئیچ اترنت است که چندین دستگاه مانند رایانه، سرور یا سیستم‌های بازی را به یک شبکه محلی (LAN) متصل می‌کند. کسب و کارهای کوچک و دفاتر خانگی اغلب از سوئیچ های گیگابیتی استفاده می‌کنند تا به بیش از یک دستگاه اجازه دهند اتصال اینترنت پهن باند را به اشتراک بگذارند. یک سوئیچ گیگابیتی به همان شیوه عمل می‌کند، فقط با نرخ داده بسیار بیشتر از اترنت استاندارد یا سریع. افراد می‌توانند از این سوئیچ‌ها برای انتقال سریع داده‌ها بین دستگاه‌های موجود در شبکه یا دانلود از اینترنت با حداکثر سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه استفاده کنند.

در واقع، 10/100 برای مرور اینترنت و تماشای فیلم به صورت آنلاین یا با دانلود محدود کافی است. اما اگر بیش از یک کار را با اتصال شبکه خود انجام می‌دهید، مانند انتقال فایل یا ست تاپ باکس، توصیه می‌کنم از سوئیچ گیگابیتی استفاده کنید.

اگر شما نیاز به انجام سایر کارهای فشرده شبکه مانند میزبانی فایل‌ها در سرور یا بازی‌های آنلاین دارید، احتمالاً باید سوئیچ گیگابیتی تهیه کنید. علاوه بر این، شرکت‌های متوسط ​​تا بزرگ که چندین کاربر دارند که به یک دستگاه شبکه دسترسی دارند، یا نیاز به اضافه کردن دستگاه‌هایی دارند که برای برق نیاز به PoE+ دارند، ممکن است بخواهند شبکه را به گیگابیت ارتقا دهند زیرا کارآمدتر خواهد بود.

 پورت 10/100/1000

تفاوت بین سوئیچ گیگابیتی و سوئیچ اترنت سریع

سوئیچ اترنت گیگابیتی جدای از سرعت انتقال قابل توجه و عملکرد بهبود یافته، از جنبه‌های زیر با سوئیچ اترنت سریع متفاوت است:

هزینه : هر پورت اترنت گیگابیتی چهار برابر یک پورت اترنت سریع هزینه دارد. شکاف قیمت بین این دو مدل ممکن است مهم‌ترین عاملی باشد که بر تصمیم خریداران برای ارتقاء شبکه تاثیر می‌گذارد. البته هزینه سوئیچ‌های گیگابیت به طور چشمگیری کاهش یافته است، بنابراین حتی کاربران معمولی نیز می‌توانند آن را در خانه یا مشاغل کوچک داشته باشند.

مجموعه ویژگی‌ها : سوئیچ گیگابیتی معمولاً با جدیدترین ویژگی‌های مدیریت شبکه ساخته می‌شود و به مدیران شبکه اجازه می‌دهد تا QoS و سیاست‌های امنیتی را به برنامه‌های خاص اختصاص دهند. این ویژگی‌های پیشرفته به تضمین قراردادهای سطح خدمات و افزایش امنیت کمک می‌کند.

استاندارد Power : جدیدترین سوئیچ‌های گیگابیتی از استاندارد پیشرفته PoE+ پشتیبانی می‌کنند که توان 30 وات را ارائه می‎دهد. با این حال، سوئیچ‌های اترنت سریع فعلی خود را با استاندارد برق جدید به روز نمی‌کنند.

مصرف برق : سوئیچ‌های اترنت گیگابیتی به جز ارائه پهنای باند بالاتر و مدیریت قوی‌تر، نسبت به سوئیچ‌های اترنت سریع انرژی کارآمدتری دارند. شرکت‌ها می‌توانند مصرف برق خود را با استقرار سوئیچ اترنت گیگابیتی به جای اترنت سریع مصرف برق خود را کاهش دهند.

رشد آینده : در مقایسه با سوئیچ اترنت سریع، سوئیچ گیگابیتی با انعطاف‌پذیری زیاد، شبکه محلی شما را برای همگرایی آینده یا به‌روزرسانی فناوری بعدی آماده می‌کند.

 

نتیجه

بسیاری از گزینه‌های سوئیچ برای انتخاب در بازار وجود دارد بنابراین، قبل از تعیین سوئیچ مناسب برای شبکه خود، باید نگاهی دقیق به استقرار فعلی و نیازهای آینده خود داشته باشید. اما برای اکثر موارد، توصیه می‌کنیم به جای دستگاه‌های اترنت سریع، دستگاه‌های اترنت گیگابیتی را خریداری کنید، حتی اگر قیمت آنها کمی بیشتر باشد. فروشگاه اینترنتی کارنو مجموعه کاملی از سوئیچ‌های گیگابیتی، از جمله سوئیچ 8 پورت، سوئیچ 24 پورت ، سوئیچ 48 پورت و غیره را ارائه می‌دهد. با این سوئیچ‌های اترنت گیگابیتی با کارایی بالا، شبکه محلی شما سریعتر با سرعت اینترنت بهتر کار می‌کند.

 

سوالات متداول

منظور از پورت اترنت 10 100 1000 چیست؟

پورت اترنت 10/100/1000 نشان دهنده سرعت انتقال داده است که سخت افزار شبکه می‌تواند از عهده آن برآید. یک سوئیچ شبکه گیگابیتی تا 1000 مگابیت در ثانیه پشتیبانی می‌کند و همچنین می‌تواند با دستگاه‌های کندتر که با سرعت 10 مگابیت در ثانیه یا 100 مگابیت بر ثانیه کار می‌کنند، ارتباط برقرار کند.

آیا اترنت 10/100 برای بازی، پخش صدا، پخش تلویزیون 4K به اندازه کافی سریع است؟

سرعت 100 مگابیت بر ثانیه برای بازی، پخش صدا و پخش تلویزیون 4K در حالت عادی مناسب است و سرعت 1000 مگابیت در ثانیه فقط برای انتقال سریعتر فایل بین رایانه‌ها و انجام کارها با سرعت بسیار بالا خوب است.

 

نظرات بازدیدکنندگان