نگاهی بر تجارت الکترونیک در جهان

نگاهی بر تجارت الکترونیک در جهان

نگاهی به تجارت الکترونیک در جهان

در سالهای اخیر تجارت الکترونیک به بخش مهم و ضروری بازارهای خرده فروشی تبدیل شده و اینترنت این بازارها را همچون سایر صنایع دچار تحول و دگرگونی ساخته است. مصرف کنندگان تقریبا در اغلب کشورها به لطف تداوم دیجیتالی شدن زندگی مدرن از مزایای معاملات آنلاین سود می­برند. افزایش دسترسی به اینترنت در سراسر جهان منجر به افزایش تعداد خریداران دیجیتال شده است به طوری که در سال 2020 بیش از دو میلیارد نفر کالا یا خدمات را به صورت آنلاین خریداری نمودند و در همان سال خرده فروشی الکترونیک از 4.2 تریلیون دلار در سراسر جهان فراتر رفت.

پیشگامان بازار در دنیای تجارت الکترونیک

کاربران اینترنت می­توانند از طریق پلتفرمهای مختلف کالا یا خدمات مورد نیاز خود را جستجو ، مقایسه و خریداری نمایند. در حالی که برخی از وب سایت ها به طور خاص مشتریان کسب و کارها (business-to-business) را مورد هدف قرار می­دهند و امکانات دیجیتال زیادی را به مشتریان فردی نیز ارائه شده است. از سال 2019 بازارهای آنلاین بیشترین سهم از خرید آنلاین در سراسر جهان را داشتندبه طوری که وب سایت آمازون از نظر ترافیک پیشتاز بود. این غول تجارت الکترونیک که به ارائه خرده فروشی الکترونیکی، خدمات محاسباتی، لوازم الکترونیک مصرفی و محتوای دیجیتال می پردازد در سال 2020 بیش از 5.2 میلیارد بازدید کننده داشت. با این حال از نظر ارزش ناخالص کالا (GMV) آمازون پس از رقبای چینی Taobao و Tmall در رتبه سوم قرار دارد، هر دو پلت فرم متعلق به علی بابا می­باشد که در تجارت آنلاین آسیا پیشرو هستند.

موبایل ترافیک تجارت الکترونیک را افزایش می دهد

تلفن های همراه  تاثیر بی سابقه و مشهودی را بر بازارهای تجارت الکترونیک دارند به طوری که تلفن های هوشمند در سال 2021 تقریبا 70 درصد از کل بازدیدکنندگان وب سایتهای خرده فروشی در سراسر جهان را به خود اختصاص دادند. از آنجایی که استفاده از تلفن های هوشمند به سرعت در حال گسترش است بویژه در مناطقی که سایر زیرساختهای دیجیتال وجود ندارد استفاده از تلفن همراه برای خرید آنلاین در آینده ادامه خواهد داشت. تجارت الکترونیک در آسیا بسیار محبوب است برای نمونه در کره جنوبی تا 65 درصد از کل حجم تراکنش­های آنلاین از طریق تلفن همراه می باشد.

تاثیر COVID-19 بر تجارت الکترونیک

شیوع بیماری کرونا تاثیر قابل توجهی بر تجارت الکترونیک و رفتار مصرف کنندگان آنلاین در سراسر جهان داشت. برای جلوگیری از شیوع کرونا میلیونها نفر در سال 2020 مجبور بودند در خانه بمانند به این ترتیب وب سایتها و کانالهای دیجیتال جایگزین فروشگاههای شلوغ شده و خرید آنلاین جایگزین خرید حضوری شد. در ژوئن 2020، ترافیک خرده فروشی تجارت الکترونیک جهانی به رکورد 22 میلیارد بازدید ماهانه رسید و تقاضا برای اقلام روزمره مانند خواربار، پوشاک، و همچنین اقلام فناوری خرده فروشی بسیار بالا داشت.

نظرات بازدیدکنندگان