تنظیمات و کانفیگ مودم دی لینک

تنظیمات و کانفیگ مودم دی لینک

تنظیمات و کانفیگ مودم دی لینک

در بازار ایران انواع مختلفی از مودم وجود دارد اما دوتا مدل هستند که محبوب‌تر و شناخته شده‌تر هستند : مودم دی‌لینک و مودم تی‌ پی لینک

مودم روترهای دیلینک به تازگی خیلی محبوب شده‎‌اند. هرکس این مودم‌ها را داشته باشد نیاز دارد که کانفیگ و تنظیمات آن را نیز بداند تا بتواند آن را راه اندازی کرده و از آن استفاده کند. این محتوا برای تنظیم تمامی مدل ها از جمله 2730u، 2600u، 2700u، 300n و غیره کاربردی است.

کارنو به سبک تخصصی خود راه اندازی و تنظیمات مودم‌های دی لینک را به شما آموزش می‌دهد پس با ما همراه باشید. پس از خواندن این مقاله نه تنها می‌توانید دی لینک خود را راه اندازی کنید بلکه برخی تنظیمات مهم دیگر را نیز یاد می‌گیرید مثلا اینکه امنیت شبکه راه افزایش دهید و یک شبکه wifi مهمان ایجاد کنید.

 

معرفی درگاه‌های مودم دی لینک

برروی مودم دی لینک 6 درگاه وجود دارد. اولین درگاه از سمت راست درگاه آداپتور مودم است. دومین دکمه روشن و خاموش کردن مودم می‌باشد. سومین دکمه، دکمه WPS است. چهارمین دکمه خاموش روشن کردن اینترنت مودم است. پنجمین درگاه اتصال کابل شبکه است که 4 کابل شبکه میتوانیم به مودم وصل کنیم. ششمین درگاه DSL است که میتوانیم خط تلفن را به آن متصل کنیم و اینترنت را به مودم برسانید.

 

چراغهای روی مودم دی لینک

همچنین روی مودم 5 چراغ داریم که هر کدام نشان دهنده یک وضعیت خاص هستند. اولین چراغ از سمت چپ چراغ روشن بودن مودم می‌باشد. زمانیکه مودم را به برق وصل میکنیم و دکمه خاموش و روشن بودن آن را روشن میکنیم این چراغ روشن میشود. 4 چراغ بعدی نشان دهنده این است که آیا مودم از طریق کابلهای شبکه به دستگاه‌های دیگر مثل کامپیوتر متصل شده یا نه. دوتا چراغ آخر سمت راست خیلی پرکاربرد هستند. چراغ یکی مانده به اخر نشان دهنده چراغ ADSL است که اگر این چراغ روشن باشد نشان دهنده این است که به درستی از طریق خطوطADSL به شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی متصل شده‌ایم. چراغ اخر چراغ اینترنت نام دارد. اگر این چراغ روشن باشد نشان دهنده این است که نه تنها به شرکت متصل شدیم بلکه به شبکه جهانی اینترنت هم متصل شده‌ایم. زمانیکه مودم را روشن میکنیم و مودم را به خط تلفن وصل میکنیم چراغ ADSL شروع به چشمک زدن میکند و این چشمک زدن ادامه پیدا میکند تا چراغ ADSL ثابت شود اگر این چراغ ثابت نشد ما مشکلی در خطوط انتقال ADSL داریم و اینترنت به درستی منتقل نمیشود که باید با شرکتهای ISP تماس بگیریم. اگر زمانیکه مودم روشن است چراغ ADSL روشن ولی چراغ اینترنت خاموش باشد به این معنی است که اتصال درست است ولی اینترنت قطع است که باز هم برای رفع این مشکل باید با شرکت تماس بگیرید.

 

 

راه اندازی روتر D-Link

 1.      روتر D-Link خود را روشن کنید.
 2.      کامپیوتر خود را با استفاده از کابل اترنت یا WiFi به روتر متصل کنید.
 3.      هنگامی که رایانه شخصی شما متصل شد، یک مرورگر وب را باز کنید و به آدرس IP پیش فرض روتر D-Link http://192.168.1.1 بروید.
 4.      یک صفحه ورود ظاهر می شود. نام کاربری پیش فرض admin است و قسمت رمز عبور باید خالی بماند. (اگر نیاز به رمز بود از رمز admin استفاده کنید.) روی Log In کلیک کنید.
 5.      اکنون، می توانید روتر خود را با استفاده ازWizard راه اندازی اتصال به اینترنت پیکربندی و راه اندازی کنید.

 اگر این اولین بار است که وارد روتر می شوید،Setup Wizard به طور خودکار شروع به کار می کند.این تنظیمات برای تنظیم گام به گام و پیکربندی روترD-Link و اتصال به اینترنت راهنمایی کند. برای ادامه بر روی بعدی کلیک کنید.

اگر ویزارد راه‌اندازی را دریافت نکردید، بر رویInternet Connection Setup Wizard در مرکز صفحه کلیک کنید.

اولین تنظیمات مربوط به تعیین نوع استفاده از مودم است. که باید روی DSL WAN قرار دهید و NEXT را میزنید. در مرحله بعدی شما باید نام کاربری و پسورد خود را تغییر دهید اما لازم نیست از این قسمت این موارد را تغییردهید . در اینجا کافی است این مرحله را رد کرده و به مرحله بعدی بروید.

مرحله بعدی تنظیم زمان و تاریخ مودم است. در اینجا باید کشور ایران شهر تهران انتخاب شود.

مرحله بعدی باید تنظیمات سرویس دهنده اینترنت را وارد کنیم. کشور را انتخاب کرده  و ISP را انتخاب میکنیم که به صورت زیر است.

نوع اتصال اینترنت خود را انتخاب کنید: Dynamic یاPPPoE DHCP اگر سرویس اینترنت کابلی دارید، این مورد را انتخاب کنید.

PPPoE اگر سرویس اینترنت DSL دارید، این را انتخاب کنید. برای دسترسی به اینترنت احتمالاً باید اطلاعاتی خود را وارد کنید. این اطلاعات شامل نام کاربری: نام کاربری اینترنتی شما (ارائه شده توسط ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما) رمز عبور: رمز عبور اینترنت شما (ارائه شده توسط ارائه دهنده خدمات اینترنتی شما)

 

 

به منظور ایمن سازی روتر خود، لطفاً یک رمز عبور برای دسترسی به سیستم عامل روتر ایجاد کنید. این باید با رمز عبور برای اتصال به شبکهWi-Fi متفاوت باشد.برای ادامه بر روی بعدی کلیک کنید. یک رمز عبور قوی (حداقل 8 کاراکتر) برای ایمن سازی روتر خود وارد کنید. بعد از اتمام روی next کلیک کنید.

زمانیکه میخواهید دستگاه‌های خود را از طریق بیسیم یا به اصطلاح WIFI به مودم متصل کنید تنظیمات زیر را باید انجام دهید تا مودم بفهمد چگونه میخواهید به اینترنت متصل شوید.

اولین گزینه باید تیک بزنید تا این حالت برای شما فعال شود.

گزینه دوم نام مودم است. زمانیکه در قسمت وای فای ها به دنبال مودم خود میگردید این نام را در آنجا مشاهده میکنید.

گزینه بعدی حالت VISIBILITY STATUS می‌باشد. در واقع این گزینه حالت نمایش یا عدم نمایش شبکه شما را مشخص میکند.

مرحله بعد سطح امنیت برای استفاده شبکه بیسیم مودم است. یعنی اگر بخواهیم به مودم متصل شویم از چه سطح امنیتی باید عبور کنیم. پیشنهاد این است که از پروتکل WPS2-PSK استفاده کنیم.

سپس پسورد جدید برای مودم خود انتخاب کنید.

صفحه بعدی خلاصه ای از تنظیمات را نمایش می‌دهد. در این قسمت چک کنید که نام کاربری و رمز عبور خود را به درستی وارد کرده باشید. سپس دکمه APPLY را بزنید.

 

 

ایجاد شبکه وای فای مهمان در مودم‌های دی لینک

روتر D-Link از شبکه وای فای مهمان پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب می‌توانید بدون اجازه دادن به مهمانان خود در شبکه خانگی خصوصی خود به اینترنت دسترسی داشته باشید. شبکه مهمان یک شبکه Wifi مجزا با نام شبکه بی سیم و رمز عبور خود است. فعال کردن آن در روتر D-Link بسیار آسان است.

 

 1.       به صفحه Advanced بروید.
 2.       منطقه مهمان را در سمت چپ انتخاب کنید.
 3.       منطقه مهمان را برای جلسه 2.4 گیگاهرتز فعال کنید.
 4.       یک نام شبکه بی سیم برای مهمانان خود وارد کنید.
 5.       حالت امنیتی را روی WPA-Personal قرار دهید. هرگز وای فای مهمان خود را ایمن نگذارید، در غیر این صورت، همه می‌توانند از اتصال اینترنت شما استفاده کنند.
 6.       به سمت پایین به کلید Pre-Shared بروید و یک رمز عبور قوی اما به خاطر سپردن آسان برای مهمان خود ایجاد کنید.
 7.       روی Save Settings کلیک کنید.

اکنون یک شبکه وای فای اضافی در خانه خود خواهید دید. شما همچنین می‌توانید یک شبکه وای فای مهمان با فرکانس 5 گیگاهرتز ایجاد کنید، اما در بیشتر موارد واقعاً ضروری نیست.

 

پشتیبان گیری از پیکربندی مودم دی‌لینک

بعد از اینکه روتر خود را پیکربندی کردید، بهتر است که از پیکربندی نسخه پشتیبان تهیه کنید. با یک نسخه پشتیبان، می‌توانید به راحتی روتر خود را در صورت نیاز به تنظیم مجدد روتر یا زمانی که به دلیل قطع برق پیکربندی خود را از دست داده است، بازیابی کنید.

 1.       به Tools رفته و در سمت چپ System را انتخاب کنید.
 2.       روی Save Configuration کلیک کنید.
 3.       فایل config.bin را در جایی ذخیره کنید.

فریمور را به روز کنید

مودم شما نیاز به به روزرسانی دارد. نسخه سخت‌افزار جدید حاوی رفع اشکال، به‌روزرسانی‌های امنیتی است و حتی ممکن است به‌روزرسانی‌های عملکردی برای روتر شما داشته باشد. قبل از اینکه سیستم عامل را به روز کنید، همیشه از تنظیمات یک نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 1.       به Tools رفته و در سمت چپ Firmware را انتخاب کنید.
 2.       بر روی Check now کلیک کنید.
 3.       فریمور را به روز کنید.

رمز عبور روتر D-Link را بازنشانی کنید.

تنظیمات دی لینک با موبایل

با mydlink Cloud Services می‌توانید با استفاده از برنامه موبایل mydlink Lite یا پورتال وب mydlink، شبکه خانگی خود را از هر نقطه‌ای از راه دور مدیریت، کنترل و نظارت کنید. اکنون، والدین می‌توانند سایت‌هایی را که بچه‌ها بازدید می‌کنند و دستگاه‌هایی که به شبکه شما متصل هستند را مشاهده کنند.
برای شروع کار باMydlink Cloud Services، باید یک حساب mydlink داشته باشید و باید این روتر را در حساب mydlink ثبت کنید.

 

نتیجه

امیدواریم که این محتوا از سایت تخصصی کارنو برای شما کاربردی بوده باشد. این محتوا را با دوستانتان به اشتراک بگذارید تا آنها نیز این آموزش تنظیمات را دریافت کنند.

 

نظرات بازدیدکنندگان