آموزش اجرای ویندوز در کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده‌ M1 با نرم‌افزار Parallels

آموزش اجرای ویندوز در کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده‌ M1 با نرم‌افزار Parallels

آموزش اجرای ویندوز ارم در کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده‌ M1 با نرم‌افزار  Parallels Desktop 16.3.2

کامپیوتر‌ مک مبتنی بر آرم می‌توانند با نرم‌افزار Parallels Desktop ARM 16.3.2، از ویندوز آرم بهره‌مند شوند.

شرکت نرم‌افزاری Parallels، نرم‌افزار Parallels Desktop ARM 16.3.2 را برای مک‌های مجهز به پردازنده‌ی M1 بهینه و قابل اجرا کرده است؛ به این معنی که مک بوک های جدید می‌توانند ویندوز مبتنی بر آرم و نرم‌افزارهای آن را در سیستم عامل مک اجرا کنند. همانطر که می انید می‌دانید اپل چندی پیش از کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده‌ی M1، مبتنی بر معماری آرم رونمایی کرد.

مقاله‌ی مرتبط:
 • بنچمارک‌های جدید M1 برتری اپل در‌مقایسه‌با دستگاه‌های مبتنی بر ویندوز آرم را نشان می‌دهد

قلب تپنده‌ی کامپیوترهای جدید مک، راندمان و قدرت کم‌نظیری به ارمغان می‌آورد؛ اما با توجه به تغییر معماری از x86 به ARM64، انبوهی از نرم‌افزارها برای معماری جدید بهینه نشده‌اند و با تصمیم مایکروسافت، ویندوز آرم (Windows on Arm) تاکنون برای کاربران مک در دسترس قرار نگرفته است. خبر امیدوارکننده این است که برنامه‌ها با سرعت مناسبی در حال به‌روزرسانی برای پشتیبانی بومی از پردازنده‌های جدید هستند و از طرف دیگر، نرم‌افزارهایی مانند Parallels، نبود ویندوز را تا حدودی جبران می‌کنند.

شرکت نرم‌افزاری Parallels اخیرا پیش‌نمایش فنی Parallels 16.3.2 را منتشر کرده که با کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده‌ M1 سازگار است و به طرز شگفت‌انگیزی عملکرد خوبی دارد. در حقیقت نسخه‌ی «Apple Silicon of Parallels» مخصوص سیستم‌عامل‌های مبتنی بر آرم طراحی شده است؛ بنابراین از نسخه‌ی x86 ویندوز ۱۰ پشتیبانی نمی‌کند و برای اجرای آن به نسخه‌ی ویندوز مبتنی بر آرم نیاز است.

نرم‌افزار یادشده جدای از عملکرد نسبتا مناسب، از نظر Parallels و مایکروسافت ضعف‌ها و کمبودهایی دارد. به ‌عبارت‌ دیگر، قطعا نمی‌توان آن را جایگزینی کامل برای نسخه‌ی بومی یا بوت کمپ ویندوز ۱۰ مبتنی ‌بر x86 دانست، 

به محض نصب نرم‌افزار یادشده، Parallels با استفاده از پیش‌نمایش‌های فنی جزئیات بیشتری در مورد اجرای ماشین‌ مجازی مبتنی بر آرم برای کاربران به نمایش می‌گذارد. اقداماتی که باید برای بارگیری و راه‌اندازی این نرم‌افزار انجام دهید، به شرح زیر است:

 • پیش‌نمایش فنی نرم‌افزار Parallels Desktop 16 را برای کامپیوترهای مک مجهز به پردازنده ‌M1 از طریق وب‌سایت این شرکت بارگیری و نصب کنید. بعد از فرایند یادشده، Parallels یک کد فعال‌سازی در زیر لینک بارگیری برای کاربر ارسال خواهد کرد.
 • به ‌منظور دریافت ویندوز مبتنی بر آرم باید در برنامه‌ی Windows Insider Program ثبت نام و در آنجا نسخه‌ی Windows 10 Client ARM64 Insider Preview را بارگیری کنید. توجه داشته باشید که حتما این نسخه را بارگیری کنید؛ زیرا مایکروسافت به‌تازگی شبیه‌ساز برنامه‌های ۶۴ بیتی را در این نسخه از ویندوز ارائه داده است.
 • نرم‌افزار Parallels را باز کنید و فایل Windows10_InsiderPreview_Client_ARM64_en-us را روی دستیار نصب مک‌ OS بکشید (درَگ) و روی بخش Create رَها (دراپ) کنید.
 • نرم‌افزار یادشده، ویندوز ۱۰ مبتنی بر آرم جدیدی به‌عنوان نمونه در ماشین مجازی ایجاد می‌کند و در این مرحله باید با استفاده از یک حساب کاربری به سیستم Parallels وارد شوید و کد فعال‌سازی صادرشده در مرحله‌ی نخست را اعمال کنید.
 • پس از ورود و فعال‌سازیParallels 16.3.2 ماشین مجازی ویندوز ۱۰ را پیکربندی و ابزارک‌های مورد نیاز را نصب می‌کند و در نهایت، نصب و راه‌اندازی ویندوز ۱۰ مبتنی بر آرم را تکمیل می‌کند.

همگام‌سازی زمان را غیرفعال کنید

در راه‌اندازی اولیه‌ی Parallels برای کامپیوترهای مک‌ مجهز به پردازنده‌ M1، نکته‌ی مهم این است که باید گزینه‌ی Time Sync را غیرفعال کنید؛ در غیر این ‌صورت، احتمال دارد ماشین مجازی‌سازی ویندوز به‌درستی اجرا نشود. برای غیرفعال کردن همگام‌سازی زمان، روی بخش «Actions» در نوار منوی Parallels کلیک و گزینه‌ی «Config» را انتخاب کنید. در مرحله‌ی بعد روی سربرگ گزینه‌ها (Options) کلیک و گزینه‌های بیشتر (More Options) را انتخاب کنید و در کادر کشویی کنار Time Sync، با انتخاب گزینه‌ی Do Not Sync قابلیت یادشده را غیرفعال کنید و در نهایت از پنجره‌های بازشده خارج شوید.

پشتیبانی شبیه‌سازی x64 را فعال کنید

 • در نوار جست‌وجوی ویندوز عبارت «Insider» را جست‌وجو و روی تنظیمات Windows Insider Program کلیک کنید.
 • روی لینک رفتن به تنظیمات تشخیص و بازخورد (Diagnostics & Feedback) کلیک و داده‌های گزینه‌ای با عنوان تشخیصی اختیاری (optional diagnostic) را فعال کنید.
 • روی لینک مرتبط با حساب Windows Insider کلیک کنید و به حساب ویندوز خود وارد شوید.
 • پس از ورود به سیستم، توصیه می‌شود که روی گزینه‌ی Beta Channel در قسمت تنظیمات داخلی کلیک و برای دسترسی به جدیدترین به‌روزرسانی‌ها، گزینه‌ی Dev Channel را فعال کنید.
 • روی دکمه‌ی Home کلیک کنید تا به صفحه‌ی اصلی تنظیمات ویندوز برگردید و درنهایت، در بخش Update & Security برای بررسی آخرین به‌روزرسانی‌ها کلیک کنید.
 • بعد از اتمام مرحله‌ی پنجم باید منتظر بمانید تا آخرین پیش‌نمایش نسخه‌ی توسعه‌دهندگان موسوم به نسخه‌ی Windows 10 Insider Preview ظاهر شود. برای نصب جدیدترین نسخه توسعه‌دهنده، روی دکمه بارگیری و نصب در زیر توضیحات ساخت کلیک کنید. به ‌خاطر داشته باشید، تکمیل بارگیری و نصب ویندوز مدتی طول خواهد کشید؛ بنابراین صبور باشید و پس از نصب تمامی به‌روزرسانی‌ها و راه‌اندازی مجدد دستگاه، ابزار Parallels دوباره نصب می‌شود؛ ازاین‌رو باید یکبار دیگر آن را راه‌اندازی کنید.

نظرات بازدیدکنندگان