تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات پسیو شبکه

برای ایجاد یک شبکه نیاز به تجهیزات پسیو و اکتیو داریم. تجهیزات پسیو یا غیرفعال شبکه، تجهیزاتی هستند که به برق وصل نمیشوند و نقشی در هدایت یا تولید سیگنال ندارند. وجود تجهیزات پسیو در یک شبکه کامپیوتری در کنار سایر تجهیزات شبکه الزامی است.

 

انواع تجهیزات پسیو شبکه

انواع کابل

سوکت

کیستون

پریز شبکه

کابل پچ

داکت

ترانک

آچار

رک...

تجهیزات پسیو شبکه

تجهیزات پسیو شبکه

برای ایجاد یک شبکه نیاز به تجهیزات پسیو و اکتیو داریم. تجهیزات پسیو یا غیرفعال شبکه، تجهیزاتی هستند که به برق وصل نمیشوند و نقشی در هدایت یا تولید سیگنال ندارند. وجود تجهیزات پسیو در یک شبکه کامپیوتری در کنار سایر تجهیزات شبکه الزامی است.

 

انواع تجهیزات پسیو شبکه

انواع کابل

سوکت

کیستون

پریز شبکه

کابل پچ

داکت

ترانک

آچار

رک

پچ پنل

در ادامه به معرفی هر یک از تجهیزات پسیو شبکه به طور کامل می‌پردازیم.

 

کابل شبکه

کابل از مهمترین اجزا پسیو شبکه به حساب می‌‎آید که هر نوع کابل برای موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کابل کواکسیال (کبل آنتن) : نوعی کابل است که هسته آن از یک سیم مسی و دور آن از یک عایق پلاستیکی پوشیده شده و روی عایق توسط یک شیلد پوشانده شده است.

 

کابل فیبرنوری : دارای یک هسته مرکزی هستند که جنس آنها از شیشه یا نوعی پلاستیک است و قابلیت انتقال داده‌هایی را دارند که جنس آنها از نور است. یعنی باید توسط کارت شبکه تبدیل داده به امواج نوری صورت بگیرد تا کابل فیبرنوری بتواند آن را انتقال دهد. کابل فیبرنوری سرعت خیلی زیادی دارد و قیمت آن به نسبت زیاد است.

 

کابل زوج بهم تابیده TP : برای برقراری ارتباط بین کامپیوترها از آن استفاده می‌شود و پرکاربردترین کابل‌هاست. TPعموما در شبکه‌های LAN استفاده می‌شود دارای 4 زوج بهم تابیده است. شامل هشت رشته سیم با رنگهای مختلف است علت اینکه این کابلها دو به دو بهم متصل شده‌اند این است که نویز را هنگام انتقال داده‌ها به حداقل برساند.

کابلهای TP انواع مختلفی دارند و براساس فرکانس و سرعت انتقال تقسیم بندی می‌شوند.

 

سوکت

سوکت یکی دیگر از اجزای پسیو شبکه است. برای حفاظت از سوکتها از کاور سوکت استفاده می‌شود. کاور اگر برای کابل تلفن باشد RJ11 و اگر برای کابل شبکه باشد RJ45 است. این دو از لحاظ ظاهر کاملا مشابه هم هستند ولی از لحاظ تعداد پین‌هایی که دارند باهم متفاوتند. سوکتهای RJ45 هشت پایه ولی سوکتهای RJ11 دارای شش پایه هستند.

 

کیستون

کیستون نوعی کانکتور است که برای برقراری ارتباط بین کابل و سایر تجهیزات شبکه به کار می‌رود. کیستون دارای دو بخش است. یک سر مادگی دارد که کابل آماده شبکه به آن متصل است و سر دیگر کابل ممکن است به کامپیوتر و یا سایر تجهیزات شبکه متصل شود. در کیستون یک سری شکاف وجود دارد که هشت تا رشته سیم کابل TP داخل این شکاف‌ها قرار می‌گیرند و با آچار پانچ سر جای خود ثابت می‌شوند و به کیستون متصل می‌شوند. این کابل میتواند مثلا به سوییچ شبکه متصل شود. با توجه به نوع کابل از نظر رده بندی کیستون مرتبط با همان کابل باید استفاده شود. منظور از رده بندی کابلها cat است.

 

پریز شبکه

برای محافظت از کیستون از پریزشبکه استفاده می‌شود. پریز به دو شکل روکار و توکار وجود دارد.

 

پچ کورد

پچ کورد یک کابل شبکه است که در اندازه‌های استاندارد از 30 سانت تا 20 متر در بازار وجود دارد. دو سر آن سوکت RJ45 قرار دارد. موارد استفاده از این کابل بسیار زیاد است مثلا برای اتصال دو کامپیوتر، اتصال کامپیوتر به سوییچ شبکه و یا برای اتصال مودم به سوییچ و کاربردهای بسیار زیاد دیگر از آن استفاده می‌شود.

 

داکت

داکت معمولا محفظه‌ای است از جنس پلاستیک که برای قراردادن کابل شبکه درون آن استفاده می‌شود. اندازه داکت حجم کابلهایی که درون آن قرار می‌گیرد تعیین می‌کند. کابلها روی زمین جلوه خوبی ندارند و جلوی حرکت شما را می‌گیرند این مورد وقتی تعداد سیستم‌ها زیاد شود بدتر هم می‌شود. برای اینکه از این ناهنجاری جلوگیری شود و نمای کابل کشی زشت نباشد از داکت استفاده می‌شود. بعضی از جاهایی که امکان رد کردن کابل از دیوار وجود ندارد کابل را از کف رد می‌کنند به همین دلیل از داکتهای کف خواب استفاده می‌کنند.

 

ترانک

ترانک مانند داکت است با این تفاوت که علاوه بر عبور کابل شبکه و کابل برق قابل پارتیشن بندی است و با استفاده از ماژول‌هایی ما می‌توانیم برروی آنها پریز شبکه و پریز برق هم وصل کنیم. بسته به بزرگی شبکه و تعداد کابلهای عبوری ترانک در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شود. ترانک زمانیکه به زوایای دیوار می‌رسد، تغییر مسیر می‌دهد و زاویه می‌گیرد در اینجا ما نیاز به زاویه داخلی، زاویه خارجی، سه راهی و مسدود کننده داریم. همانطور که قبل‌تر هم گفتیم ترانک قابلیت پارتیشن بندی دارد. ما میتوانیم با استفاده از پارتیشن فضای داخل آن را به بخش‌های مختلفی تقسیم کنیم. روی ترانک میتوانیم پریز برق و پریز شبکه قرار دهیم.

 

آچار شبکه

به وسیله آچار شبکه میتوان از هم سوکت rj11 و rj45 زد. گاهی روی خود آچار یک تیغه وجود دارد که برای قطع کابل یا برداشتن روکش کابل از آن استفاده می‌شود در اینصورت دیگر نیازی به سیم لخت کن یا کابل استریپر نداریم.

 

رک

از رک شبکه برای قراردادن سایر تجهیزات شبکه مانند سوئیچ، روتر، سرور و سایر اجزا استفاده می‌شود. اجزای شبکه باید منظم باشند و هنگام تعمرات به راحتی در دسترس باشند برای همین از رک‌ها استفاده می‌شود. رک‌ها نیز انواع مختلفی دارند.

 

پچ پنل

برای راحتی بیشتر مدیران شبکه کابلها را مستقیما به سوییچ وصل نمی‌کنند بلکه به یک قطعه‌ای به اسم پچ پنل یا تقسیم وصل می‌کنند سپس از پچ پنل به سوییچ نیز پچ کورد میزنند. استفاده از پچ پنل در یک شبکه کامپیوتری کار را برای گسترش شبکه در آینده راحت می‌کند. پچ پنل یک قطعه مسنتطیل شکل با تعدادی مشخص پورت است.

بیشتر

تجهیزات پسیو 

لیست مقایسه محصولات

انصراف